نمونه سوالات پیام نور

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایراندانلود پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران در قالب ورد و با بهترین کیفیت در ۹۱ صفحه با قابلیت ویرایش و پرینت به قیمت ۵۹۰۰ تومان که شما عزیزان بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این پایان نامه را دانلود کنید.

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران

تاثیر قیمت نفت بر اقتصاد ایران

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران

قسمتی از پایان نامه (صفحه ۴۳)

۲-۱۶-۲- کاهش سهم و نقش ایران در سازمان اوپک
ایران نخستین تولید کننده نفت در منطقه بود و در حال حاضر نیز پس از عربستان سعودی، ایالات متحده و روسیه چهارمین تولید کننده بزرگ به شمار می آید. ظرفیت تولید فعلی ایران حدود ۴/۲میلیون بشکه در روز است. با توجه به ذخیره بالغ بر ۱۱۰ میلیارد بشکه ای نفت و ۲۱ تریلیون متر مکعبی گاز (۱۶۱۵ درصد کل گاز دنیا)انتظار این بوده که ایران همواره قدرتی موءثر و صاحب نقش در منطقه اوپک باشد. این نقش تا اوایل دهه ۱۹۸۰ پایدار بود ولی با وقوع انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و مشکلات ناشی از ترمیم خرابی های جنگ، ایران از عربستان سعودی عقب افتاد.
ایران طی دو دهه پس از انقلاب حدود ۲۸۰ میلیارد دلار نفت فروخته در حالی که عربستان سعودی حدود پنج برابر ایران (۹۸۰میلیارد دلار) فروش نفت داشته است این امر معلول سرمایه گذاری هنگفت عربستان سعودی برای ظرفیت سازی صدور نفت بود، در حالی که ایران برای حفظ تولید در همین سقف فعلی (۴/۲ میلیون بشکه) با مشکلات متعددی مواجه است. با چنین سقفی ایران حدود چهارده درصد تولید اوپک را در اختیار دارد. در حالی که این میزان در سال های جنگ تحمیلی ۱۳/۳درصد و طی مقطع (۵۷۱۳۵۰) حدود نوزده درصد بود.
گفتنی است اگر سهم ایران در سازمان اوپک تقلیل یابد، این سهم روزانه خزاین کشورهایی خواهد شد که میزان ذخیره نفتی آنها نزدیک ایران است. کویت، عراق و امارات متحده عربی کشورهایی هستند که تقریباً به اندازه ایران نفت دارند با این تفاوت که سرمایه گذاری آنها برای گسترش استخراج نفت زیاد است و درآمد حاصله بین تعداد اندکی از جمعیت (اغلب غیربومی) توزیع می شود. ولی ایران سهم کمی در سرمایه گذاری دارد و مجبور است اندک عایدات حاصله را بین حدود هفتاد میلیون نفر (سال ۱۳۸۰) توزیع کند. از این رو نوسان سهم در اوپک برای ایران صبغه ای امنیتی می یابد.

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران

جهت دانلود کامل پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران از لینک زیر اقدام نمایید.

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
91 WORD 5,900 تومان

پایان نامه تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایراندریافت شماره تلفن همراه صرفا جهت پشتیبانی می باشد و برای تبلیغات استفاده نمیشود.
برچسب ها:
اپلیکیشن دانلود رایگان سوالات پیام نور

بانک نمونه سوالات پيام نور خرید نمونه سوالات پیام نور دانلود سوالات ارشد پيام نور دانلود سوالات رشته حقوق پیام نور دانلود فایل های رایانش ابری دانلود نمونه سوالات دروس عمومی پیام نور دانلود نمونه سوالات رشته روانشناسي عمومي پيام نور دانلود نمونه سوالات پیام نور سئوالات پيام نور با پاسخنامه مجموعه سوالات آزمون استخدامی آموزش وپرورش نمونه سوالات ترمي ارشد پيام نور نمونه سوالات دانشگاه پیام نور نمونه سوالات پيام نور - کارشناسي ارشد نمونه سوالات پيام نور با جواب نمونه سوالات پيام نور با پاسخنامه نمونه سوال با پاسخ نمونه سوال پيام نور نمونه سوال پيام نوري نمونه سوال کارشناسي ارشد پيام نور پاسخ نامه نمونه سوالات پيام نور