شنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۷

دانلود خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور

دانلود خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور با کیفیت بسیار عالی شامل نکات مهم درس بر اساس کتاب جمعی از نویسندگان از انتشارات معارف (منبع جدید)، به انضمام تست های تالیفی و مجموعه نمونه سوالات پیام نور این درس با پاسخنامه، که برای دانشجویان دانشگاه پیام نور آماده شده است.

دانلود خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور

قسمتی از خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور

فصل اول
۱-مهم ترین نیازهایی که شخص بیش از پیش در خود احساس میکند نیاز به همراهی از جنس مخالف است . از جمله مهمترین این نیازها عبارتند از:

اول . نیاز عاطفی
مزلو روانشناس انسانگرا، در بیان سلسله نیازهای انسان، سومین نیاز اساسی وی را تعلق پذیری و محبت می داند که از طریق رابطه صمیمی با یک دوست، محبوب ، همسر یا از طریق یک روابط اجتماعی در گروه برآورد میشود .

موری در مجموع نیازهای بیستگانه انسان، نیاز به پیوند جویی و همکاری نزدیک و لذتبخش او را با فردی که به وی شباهت داشته باشد یا او را دوست دارد یادآور میشود .

نیاز عاطفی به جنس مخالف در جوانی به اوج خود میرسد . در آموزه های دینی، برآورده شدن نیاز عاطفی و تأمین آرامش در چارچوب ازدواج توصیه و مجاز شمرده شده است .

دوم . نیاز جنسی یکی از مهمترین نیازهای زیستی، ارضای غریزه جنسی است .
مزلو نیاز فیزیولوژیک را اولین نیاز ضروری انسان برمیشمارد که شامل نیاز به غذا، آب و ارضای غریزه جنسی میباشد .
پاسخگوی نیازهای اساسی و تکوینی در وجود انسان، ازدواج است .
۲-آسیبهای قبل از ازدواج
اول . روابط آزاد با جنس مخالف >>> این روابط به معنای رفتار جنسی بر اساس میل و اراده خود فرد و رضایت طرف مقابل است و بجز رضایت دختر و پسر، محدودیت دیگری را نمیپذیرد. از این رو روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج بین طرفین پذیرفته میشود .

پیامدهای روابط آزاد با جنس مخالف عبارتند از :
اول . افسارگسیختگی امیال جنسی >>> زیاده روی در ارضای غریزه جنسی نه تنها باعث ارضای کامل نمیشود ، آسیب زا هم خواهد بود.
به تعبیر شهید مطهری در این مورد هر چه عرضه بیشتر گردد هوس و میل به تنوع افزایش مییابد .
دوم . احساس گناه
سوم . محرومیت از ارزشهای والایی وجودی
راجرز و مزلو هدف والای انسانی را خودشکوفایی میدانند و آلپورت تبدیل شدن به انسان کامل و پخته را غایت اصلی برمیشمارد .

فروم نیز تحقق بخشیدن به استعدادها و قابلیتها را هدف نهایی میداند . رسیدن به این اهداف مهم انسانی در گرو ارضای همه نیازهای انسانی به نحو مطلوب آن است . همچنین میگفت: هرچه انسانها در طول تاریخ، آزادی بیشتری به دست آوردند، بیشتر احساس تنهایی و انزوا کردند.

چهارم . بروز ناهنجاریهای اجتماعی
آزادی های جنسی، عامل مهمی برای بروز ناهنجاری های اجتماعی و جرم و جنایت است. الکسیس کارل میگوید : تمایلات جنسی، ارباب و فرمانروای بیچون و چرای افراد است. تاریخ ملتها مانند تاریخ
خانوادهها اغلب به چگونگی هوسهای جنسی آنها بستگی داشته و تعداد زیادی از مردان، ثروت و شرف خود را در راه غدد جنسی از دست داده اند .
پنجم . آسیب رساندن به زنان >>> بیشترین آسیبهای ارتباط آزاد متوجه زنان است .
ششم. بروز آسیبهای عاطفی >>> ارضای نیازهای عاطفی باید کنترل شده و قانون مدار باشد.
ایور موریش جامعه شناس غربی درباره لزوم قانون مندی و عواطف میگوید: جامعه باید اظهار عواطف را به سامان درآورد و هر فرد بفهمد که مهار خود و قبول مسئولیت در قبال حالات عاطفی چقدر اهمیت دارد .

مِی معتقد است عشق مراحلی دارد : از جمله میل روانی که از طریق پیوند با فردی عزیز به وجود می آید .
خانم لمبروزو تأکید دارد: مرد در دنیای عشق امیدوار است که قلب زن برای نخستین بار به روی او گشوده شده و اولین کسی باشد که در آستانه او راه مییابد و زن آرزومند است آخرین کسی باشد که در قلب مرد رسوخ کرده و در آن پناهگاه نیاز، برای همیشه جای گیرد .

هفتم. ظهور تنشهای روانی ارتباط آزاد با جنس مخالف گاه به وابستگی عاطفی دختر و پسر میانجامد. پس از مدتی که وابستگی ها شکل گرفت امکان جدایی از نظر روانی بسیار سخت و مشکل آفرین میشود و در چنین مواقعی جوانان به افسردگی شدید دچار میشوند.

مطالب مرتبط : دانلود نمونه سوالات دانش خانواده و جمعیت

جهت دریافت خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
pdf 2,900 تومان

دانلود خلاصه کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نوردریافت شماره تلفن همراه صرفا جهت پشتیبانی می باشد و برای تبلیغات استفاده نمیشود.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *