چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷

دانلود جزوه خلاصه کتاب چیستی علم آلن چالمرز

دانلود جزوه خلاصه کتاب چیستی علم آلن چالمرز سعید زیباکلام در قالب pdf شامل نکات مهم درس با کیفیت بسیار عالی به قیمت ۴۹۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دانلود کتاب چیستی علم سعید زیباکلام

قسمتی از خلاصه کتاب چیستی علم آلن چالمرز

مقدمه :

در عصر جدید به علم ارج بسیار گذاشته می شود. دلیل این ارج و اقبال به علم چیست؟ اساس مرجعیت علم و دانشمندان کدام است؟

کتاب عهده دار جواب به سؤالاتی از این دست است.

یک تلقی غلط از علم که در فصول آغازین کتاب رد خواهد شد و اتفاقاً برخی از دانشمندان و بسیاری از شبه دانشمندان از آن جانبداری می کنند پیروی بسیاری از افراد رشته های گوناگون از روش تجربی فیزیک است. برای این افراد ، این روش شامل جمع آوری واقعیات به وسیله مشاهده و آزمایش دقیق ، و سپس استنتاج قوانین و نظریه ها از آن به مدد نوعی شیوه منطقی است.

تحولات جدید در فلسفه علم مشخص کرده است که اصولاً هیچ روشی که بتواند صدق و یا حتا صدق احتمالی نظریه های علمی و همچنین ابطال قطعی آنها را ثابت کند وجود ندارد. بعضی از براهین اقامه شده برای این مدعا بر ملاحظات منطقی و فلسفی گذاشته شده اند و برخی دیگر بر اساس تحلیل مفصل تاریخ علم و تاریخ جدید نظریه های علمی استوار گشته اند.

از پیامدهای درک این نکته کنار گذاشتن این فکر است که علم یک فعالیت عقلانی ست که مطابق روش یا روش های خاصی عمل می کند. چنین نگرشی را می توان در کتاب ” علیه روش : طرح یک نظریه شناخت نظم گریزانه ” و مقاله ای با عنوان ” فلسفه علم : مبحثی با گذشته درخشان ” از فیلسوف معروف پل فایرابند ملاحظه کرد.

فلسفه علم تاریخی دارد. فرانسیس بیکن از جمله پیشگامانی بود که کوشیدند چیستی روش علم جدید را به تفصیل کشند. شرح و تحقیق در این تاریخ موضوع جالب توجهی است. به طور مثال تحقیق درباره ظهور پوزیتیویسم منطقی که در دهه های آغازین قرن بیستم در وین پا به عرصه وجود گذاشت.

پوزیتیویسم منطقی شکل افراطی تجربه گرایی است که بر طبق آن نه تنها می توان نظریه ها را ، از آن رو که با تکیه بر واقعیات حاصل از مشاهده قابل اثباتند ، تصویب و توجیه کرد ، بلکه پنداشته می شود آنها فقط در صورتی معنا دارند که با این شیوه به دست آمده باشند.

کارل پاپر در وین و گاستون باشلار در فرانسه از سال ۱۹۳۴ آثاری منتشر کرده بودند که حاوی ابطال نسبتاً قطعی پوزیتیویسم بود ولی با این وجود موج پوزیتیویسم متوقف نشد و مثلاً در همان زمان ( ۱۹۳۶ ) فیلسوف انگلیسی ای جی ایر این مکتب را با کتاب ” زبان ، حقیقت و منطق ” در انگلستان مرسوم کرد.

نوشته زیر خلاصه فصل اول کتاب چیستی علم با عنوان ” استقراگرایی : علم ، معرفتی مأخوذ از یافته های تجربی ” است. این فصل از پنج بخش کوچک تر تشکیل شده است که عبارتند از : تلقی رایج از علم ، استقراگرایی سطحی ، منطق و استدلال قیاسی ، پیش بینی و تبیین از دیدگاه استقراگرایان و بالاخره جاذبه استقراگرایی سطحی.

این پنج بخش در خلاصه زیر به ترتیب با الف ، ب ، ج ، د و ه مشخص شده اند.

الف )

در نتیجه  انقلاب علمی ، که عمدتاً در قرن هفدهم و توسط دانشمندان بزرگی چون گالیله و نیوتون رخ داد ، عده ای ، مانند فرانسیس بیکن ، برآن شدند که تجربه را هرچه بیشتر به منزله معرفت محسوب کنند. ایشان غرق شدن فلاسفه طبیعت شناس قرون وسطی را در آثار قدما ، بویژه ارسطو ، و در انجیل به منزله منابع معرفت ، اشتباه دانستند.

ب )

مطابق استقراگرایی سطحی ، علم با مشاهدات آغاز می شود. مشاهده گر باید دارای اعضای حسی معمولی و سالم باشد و باید آنچه را با توجه به وضعیت مورد مشاهده می تواند ببیند ، بشنود ، و غیره ، با امانتداری تمام ضبط کند و این عمل باید با ذهنی خالی از پیشداوری انجام پذیرد. صدق گزاره هایی راجع به چهره ای از دنیا را می توان به نحوی مستقیم با به کارگیری بدون پیشداوری حواس مشاهده گر توجیه یا تصدیق کرد. گزاره هایی که این گونه به دست آمده باشند ( گزاره های مشاهدتی ) اساسی را به وجود می آورند که قوانین و نظریه ها ، که مجموعاً معرفت علمی را می سازند ، از آن اخذ می شوند.

جهت دانلود جزوه خلاصه کتاب چیستی علم آلن چالمرز از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
pdf 4,900 تومان

دانلود جزوه خلاصه کتاب چیستی علم آلن چالمرزلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *