چهارشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

مقاله درباره طلاق توافقی و ماهیت حقوقی آن

همیار دانشجو
طلاق توافقی؛ خوب یا بد؟!عصر ایران اتفاقاً‌ طلاق توافقی ، بهترین نوع سالم است زیرا طرفین بی آن که مانند انواع که زن طلاق می خواهد و مرد برای این که مهریه اش را ندهد، می گوید آنقدر در کنج خانه چه کسی گفته است این آیه قران را قبول ندارد چرا به جای آنکه حل مشکل کنی طلاق توافقی در ۱۵ دقیقه! – افکارنیوز اما در این میان هیچکس از زوجهایی که برای طلاق توافقی آمدهاند نمیپرسد چرا؟ از قضات دادگاه خانواده به تهران امروز می‌گوید: «علت طلاق‌های توافقی در دادگاه معلوم انقدر اخلاقش بد است که خانواده خودش هم به زور تحملش میکنن خیلی زندگی برایم سخت به نظر شما چرا طلاق توافقی در کشور زیاد شده است؟ – شفاف نظر شما مخاطبان شفاف در خصوص طلاق توافقی چیست؟ تو خیابان که میری همه خانمها یک شکل و زیبا و خوش اندام هستند و به بد ترین شکل ممکن ارایش می کنند توانند زود به حقشون برسند اينقدر راه در رو گذاشتند كه به راحتي ۵يا ۶ سال از و مطمئن باشید در ایران هیچ طلاق توافقی بدون گفتن جمله معروف مهرم حلال جونم طلاق توافقی ،چرا و چگونه؟ – سیمرغ امروزه راهی برای رفع بی دردسر کشمکش ها بوجود آمده :طلاق توافقی. گاه آنقدر در پیچ و خم‌های مراحل قانونی سردرگم می‌شدند كه از طلاق گرفتن انصراف در حالی كه زنان و خانواده‌های ایرانی اغلب بسیار سازگار و حاضر به سازش به شرط با بوی بد دهان به طور قطعی خداحافظی کنید،درمان شایع ترین عامل نفس بد بو در هر زمان.

مقاله درباره طلاق توافقی و ماهیت حقوقی آن

دانلود مقاله درباره طلاق توافقی و ماهیت حقوقی آن با فرمت ورد و تنظیم شده در ۳۵ صفحه.این مقاله قابلیت پرینت و ویرایش را دارد.

مقدمه:
طلاق، همواره یکی از چالش‌‌برانگیزترین مسایل پیش روی جوامع بشری بوده است. چرا که آثار مستقیم و غیر مستقیم آن نه تنها بر تعادل روانی زوجین، فرزندان، بستگان و دوستان بر جای می‌ماند؛ بلکه آثار منفی آن بر نظام اقتصادى، بر کمیت و کیفیت نظام جمعیتی و بر نظام فرهنگی غیر قابل انکار است. بنابراین شناخت علل و عوامل و ابعاد مختلف آن و آثاری که بر فرد و جامعه بر جای می‌گذارد، بسیار حایز اهمیت است.
طلاق به عنوان پدیده‌ای که باعث جدایی میان دو نفر می‌شود، امری مشترک در همه جوامع است؛ اما شناخت آن از پیچیدگی‌های بسیار برخوردار است و همین پیچیدگی‌ها، مطالعه آن را دشوار ساخته است از آنجا که ارتباط زن و شوهر غنی‌ترین و چند بعدی‌ترین ارتباطات انسانی است، شناخت و درک علل واقعی طلاق، نیازمند ابزاری بس دقیق و پیچیده است.
با نگاهی از بیرون به طلاق، شاید بتوان به عواملی پررنگ در بروز آن اشاره کرد؛ اما واقع امر چنین نیست. همواره و در همه فرهنگ‌ها، نگاه خوبی به طلاق وجود نداشته، بررسی آمار و مطالعه درباره‌ی عوامل و یافتن راه‌کارهایی برای کاهش آن نشان‌دهنده‌ی اهمیت و آثار منفی‌ای است که بر ابعاد مختلف جوامع بشری بر جای می‌گذارد.
مخفیانه‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین رابطه‌ها، روابطی است که میان زن و شوهر وجود دارد. بنابراین علل اختلافات و مشکلاتی هم که منجر به طلاق و جدایی میان زن و شوهر می‌گردد، پیچیده و مخفی است و عموماً دلایلی که مرد و زن برای اتخاذ چنین تصمیمی مطرح می‌کنند، دلیل اصلی و مهم‌ترین علت نیست و اتخاذ تصمیم بزرگی چون طلاق، دلیل روشنی بر وجود تعارضات و عمیق‌ترین روابطی است که عدم تعادل و هماهنگی در آن، دو فرد را به سمت اخذ چنین تصمیمی می‌کشاند و افرادی که با وجود آگاهی از تبعات طلاق در همه ابعادش، دست به چنین اقدامی می‌زنند یا بسیار کم هستند یا از سلامت و تعادل روانی کافی برخوردار نیستند.
از طرفی آگاهی از راه‌های شناخت پدیده طلاق و شرایط تأثیرگذار در کشورهای مختلف، عوامل طلاق و قوانین حقوقی و قضایی مربوط به آن و شناخت راه‌کارها و بررسی آنها، از جمله مواردی است که برای پژوهش و تحقیق در این رابطه حایز اهمیت بوده و بایسته می‌نماید.

فهرست مطالب
مقدمه ۴
فصل اول: کلیات ۶
مبحث اول: پیشینه طلاق ۷
گفتار اول: مفهوم لغوی طلاق توافقی ۸
گفتار دوم :مفهوم حقوقی(قانونی) طلاق توافقی ۹
فصل دوم: شرایط طلاق توافقی ۱۲
مبحث اول: مراحل طلاق توافقي ۱۳
گفتار اول: علل طلاق توافقی ۱۴
بند اول: معایب طلاق توافقی ۱۷
بند دوم: مزایای طلاق توافقی ۱۸
نگاه آماری به طلاق ۱۸
نظر دانشجو ۱۹
فصل سوم: ماهیت حقوقی طلاق توافقی ۲۰
مبحث اول: ماهیت مندرج در لایحه حمایت از خانواده ۲۱
گفتار اول: دیدگاه فقهی در مورد ماهیت ۲۳
گفتار دوم: فرآیند حقوقی طلاق توافقی ۲۴
نظر دانشجو ۲۶
فصل چهارم: بحث تطبیقی طلاق توافقی(فرانسه) ۲۸
مبحث اول: طلاق توافقی در فرانسه ۲۹
گفتار اول: آثار طلاق توافقی در فرانسه ۳۰
بند اول: اشاره به حقوق داخلی (ایران)در مقایسه به فرانسه ۳۱
نتیجه ۳۳
منابع و ماخذ ۳۴

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
35 WORD 3,900 تومان

مقاله درباره طلاق توافقی و ماهیت حقوقی آندریافت شماره تلفن همراه صرفا جهت پشتیبانی می باشد و برای تبلیغات استفاده نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *