جمعه , ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

خلاصه کتاب تاریخ امامت اصغر منتظرالقائم

خلاصه کتاب تاریخ امامت اصغر منتظرالقائم

خلاصه کتاب تاریخ امامت اصغر منتظرالقائم و قسمت های مهم کتاب با بهترین کیفیت در ۴۰ صفحه با فرمت pdf.جهت دریافت میتوانید بعد از پرداخت ۳۹۰۰ تومان بلافاصله دانلود نمایید.

قسمتی از خلاصه کتاب تاریخ امامت اصغر منتظرالقائم

فصل اول :
۱-علي بن ابي طالب (ع) در روز ۱۳رجب سال سي عام الفيل، در خانه كعبه، از فاطمه دختر اسدابن هاشم زاده شد. كنيه آن حضرت ابوالحسن بود، اما بعدها رسول االله (ص) وي را ابوتراب كنيه داد. از القاب وي مرتضي، هادي، فاروق، صديق، اسداالله و حيدر است. رسول خدا (ص) وي را به اميرالمؤمنان نيز ملقب كرد. نخستين مردي بود كه اسلام آورد و با رسول خدا (ص) نماز خواند.

۲-در جريان عقد اخوت ميان مسلمانان، رسول خدا (ص) علي (ع) را برادر خود خواند. علي (ع) در تمامي غزوات همراه رسول االله (ص) بود، مگر در غزوه تبوك كه پيامبر (ص) وي را به جانشيني خود بر شهر و خانواده خويش گمارد.

۳-رسول خدا (ص) در روز ۱۸ذي حجه سال ۱۰هجري در غديرخم، حديث غدير را درباره امام علي (ع) بيان فرمود و او را به جانشيني خود منصوب كرد.

۴-واقعه »سقيفه بني ساعده« نقطه عطفي براي تعيين حدود ميان مذاهب اسلامي و زمينه اي بر پيدايش مباني اعتقادي گوناگون گرديد. انصار بدون هيچ گونه برنامه مدوّن قبلي، خارج از مسجد در سقيفه بني ساعده گرد آمدند و بر امارت “سعدبن عُباده” اتفاق كردند. دو نفر از انصار به نزد مهاجران قريشي رفتند و آنها را خبر كردند. ابوبكر در سخنان خود ميان انصار، بر شرافت قريش در ميان عرب و خويشاوندي با رسول االله (ص) و سبقت قوم خويش در اسلام تأكيد كرد و حق امارت را از آن قريش دانست. در اين حال، ميان سخنگوي انصار و مهاجران مجادله اي درگرفت كه ناگهان “بشير بن سعد خزرجي” با ابوبكر بيعت كرد و سپس اوسي ها به سبب اختلاف قبيله اي با خزرجي ها با ابوبكر بيعت كردند. فرداي سقيفه، صبح روز سه شنبه در مسجدالنبي با ابوبكر در مقام خليفه رسول االله (ص) بيعت شد.

۵-شكست انصار در سقيفه، نتيجه ي سستي راي، عدم تصميم گيري واحد، ناهماهنگي در گفتار و كردار، و اختلاف قبيله اي و خويشاوندي در ميان آنها بود. كه به ناگاه آنان را از ادعاي خلافت به شراكت در آن اراضي كرد.

۶-درباره پيروزي مهاجران بايد گفت كهولت سن، آرامش، متانت، مديريت، كارداني و هدف داري ابوبكر زمينه هاي تثبيت موقعيت وي در سقيفه بود، اما ابوبكر بيش از همه بر قريشي بودن خود تاكيد داشت؛ زيرا جايگاه مالي، سياسي و فرهنگي قريش نسبت به ديگر قبايل از اقتدار، انسجام اجتماعي، عصبيت و پيوندهاي دروني قوي تري برخوردار بود.

۷-عمار، مقداد، ابوذر و به ويژه سلمان از زمان رسول االله (ص) به دوستي علي (ع) مشهور بودند و در تشيع اسلام پيشگام بودند.

۸-پس از واقعه سقيفه مسلمان به دو گروه تقسيم شدند: گروهي هوادار نظريه خلاف قريشي بودند، كه در قرن دوم اهل سنت ناميده شدند، و گروهي طرفدار نظريه امامت الهي اهل بيت (ع).

مطالب مرتبط : دانلود نمونه سوالات تاریخ امامت

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
40 PDF 3,900 تومان

خلاصه کتاب تاریخ امامت اصغر منتظرالقائمدریافت شماره تلفن همراه صرفا جهت پشتیبانی می باشد و برای تبلیغات استفاده نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *