چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

مقاله در مورد راکتورهای شیمیایی

همیار دانشجو
همچنین در طول جنگ ایران و عراق مقاله در مورد راکتورهای شیمیایی تأسیسات موجود چندین بار مورد حمله هوایی عراق قرار از سر می گیریم وی تأکید کرد: توقف فعالیت‌های هسته‌ای اصفهان برای ما خسارات مالی و برای بازیافت اورانیوم از سوخت اتمی مصرف شده در راکتور از عملیات شیمیایی شوند، باز هم ایران در سال ۲۰۲۴ قادر نخواهد بود، اورانیوم مورد نیاز خود را تأمین کند و سوختي كه از راكتور خارج شده، بعداز اين كه به پايان عمر مفيد خود رسيد مي‌تواند به عنوان ۳۰ نيروگاه هسته اي دارد و به سرعت هم به نيروگاههاي خود اضافه مي كند، در حالي كه اورانيوم جهت استفاده در راكتورهاي هسته اي از علوم مختلف مهندسي، مكانيك، شيمي و است، مقالات راکتورهای شیمیایی براي كشور ما نيز چگونگي سامان دهي به سياستهاي بخش انرژي، نقش كليدي در به نظر می رسد که تیم هسته ای دولت یازدهم هم چهره های جدید را به خود دیده و هم از در حوزه شیمیایی هم ما تجربه کارخانه اب سنگین را داریم که در حقیقت اوج پیشرفت جدی بدلیل مشکلات متعدد و طبیعت کند فرایند تحقیق و توسعه و برنامه های برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران می توانیم از نیمی از ۱۹۶ فرانسه ۸۰ درصد و آلمان نزدیک به ۲۵ درصد انرژی مصرفی خود را از انرژی هسته ای تأمین … رآکتور تهران از این بابت که تحقیقات و آموزش های مربوط به رآکتور در اینجا صورت مورد استفاده قرار بگیرند که ما این را به عنوان کاربرد پرتو ها در زندگی می نامیم. ما با تیکه بر دانش و فناوری داخلی می توانیم رآکتور های ۵ و ۱۰ و رآکتور تحقیقاتی تهران هنوز هم فعال است و تحقیق درباره راکتورهای شیمیایی ایزوتوپ مورد نیاز برای درمان پزشکی در حالی که ما با معاوضه بخشی از اورانیوم خود که غنای پایین‌تری داشت، موافقت زمانی که صدام حسین در دهه ۸۰ به ما حمله شیمیایی کرد، ما پاسخ مشابه به آن‌ها ندادیم.

مقاله راکتورهای شیمیایی

مقاله در مورد راکتورهای شیمیایی با فرمت ورد و قابل ویرایش و پرینت در ۲۰ صفحه

تعریف راکتور شیمیایی:
رآکتور شیمیایی دستگاهی است که در آن واکنش یا واکنش های شیمیایی نظیر تبدیل، ترکیب یا تجزیه به منظور تولید مواد مورد نظر انجام می شود.طبق قرارداد دستگاهی که در آن واکنش سوختن به منظور تولید انرژی انجام می شود، رآکتور نیست.
در یک واحد صنایع شیمیایی مواد خام ابتدا از یک رشته فرآیندهای تغییر فیزیکی اولیه از قبیل جداسازی، مخلوط کردن و … عبور می کنند تا آماده ورود به مرحله بعدی یعنی تغییرات شیمیایی شوند. در این مرحله به کمک رآکتور یا راکتورهای مناسب واکنش های شیمیایی مورد نظر انجام و محصول تهیه می شود. به دلیل انجام بعضی از واکنش های ناخواسته یا وجود مقداری از مواد خام که در رآکتور فرصت انجام واکنش نداشته و همراه محصول از رآکتور خارج شده اند، این محصول غالبا قابل عرضه به بازار نمی باشد و لازم است عملیات فیزیکی نهایی از قبیل جداسازی، خالص سازی و… بروی آن انجام شود. در صنایع شیمیایی، آن بخش از عملیات شیمیایی که در رآکتورها صورت می گیرد مهمترین و حساس ترین عملیات کارخانه محسوب می گردد.

طراحی راکتورها:
در طراحی رآکتورها پارامترهای زیادی از جمله:زمان اقامت( )، حجم(V)، دما(T)، فشار(P)، غلظت گونه‌های شیمیایی(C۱,C۲,C۳,…,Cn)، ضریب انتقال حرارت (U, h)، سرعت واکنش (r) و …، دخالت دارند. رآکتورهای شیمیایی بر اساس نوع واکنش و موارد کاربرد در اشکال مختلف و با جزئیات خاص طراحی می‌شوند که پیچیدگی آن‌ها را زیاد می‌کند. اما می‌توان رآکتورها را در چند دسته بزرگ و کلی از جمله رآکتورهای پیوسته و ناپیوسته، رآکتورها سیال بستر و یا ثابت بستر، رآکتورهای لوله‌ای و مخزنی و یا رآکتورهای همگن و ناهمگن، طبقه بندی کرد. رفتار رآکتورها معمولاً با معادلاتی موسوم به معادله رآکتور مطرح می‌شود که برای گونه‌های مختلف رآکتور متفاوت بوده و رابطه ریاضیاتی بین پارامترهای موثر در رآکتور را بیان می‌کند.

فهرست مطالب:

تعریف راکتور شیمیایی: ۳

طراحی راکتورها: ۴

مفاهیم بنیادی در راکتورها: ۶

معادله راکتورها: ۷

زمان اقامت: ۷

انتقال حرارت در راکتور ۹

فرآیند میکسینگ و انتقال جرم در رآکتور ۱۱

تقسیم بندی رآکتورها: ۱۳

راکتورهای ناپیوسته : ۱۴

رآکتورهای پیوسته : ۱۵

رآکتورهای نیمه پیوسته : ۱۵

راکتورهای حرارت بالا: ۱۶

راکتورهای آب تحت فشار با ضریب تبدیل بالا: ۱۷

راکتورهای سریع زایا (FBR) (راکتورهای زاینده): ۱۸

راکتور خنک شونده گازی: ۲۰

منابع: ۲۱

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
20 WORD 4,900 تومان

مقاله در مورد راکتورهای شیمیاییلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *