پنج شنبه , ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

دانلود پایان نامه گردشگری ورزشی

همیار دانشجو
دانلود پایان نامه مقاله گردشگری ورزشی به صورت کامل را در سایت قرار دادیم در ادامه قسمتی از پایان نامه گردشگری ورزشی می توانید مشاهده کنید. اهميت و جايگاه گردشگری ورزشي روز به روز رو به افزايش است و مؤسساتي نيز در اين زمينه تخصص يافته اند. برآورد ها نشان مي دهد كه در سال ۲۰۰۴ بيش از ۷۰ ميليون نفر در جهان به منظور شركت در مسابقات ورزشي و بويژه تماشاي اين مسابقات جابه جا شده اند. مسابقات المپيك تابستاني و زمستاني، مسابقات جهاني، ملي و منطقه اي تبديل به جاذبة بزرگ گردشگري شده است. مسابقات فوتبال در سطوح مختلف، سهم بزرگي در جذب گردشگران ورزشي دارد. گردشگري ورزشي به اقتصاد مكمل گردشگري تبديل شده است.
مردمان بسياري از شهرها مي كوشند در مواقعي كه هتل هاي آن ها ظرفيت خالي دارند، با ترتيب دادن مسابقات ورزشي يا فستيوال ها و كارناوال هايي از ورزش براي كمك به صنعت گردشگري و هتل داري استفاده كنند. مطالعات بيانگر آن است كه ۲۶ درصد از مردم كشور انگلستان، اهداف ورزشي را به عنوان هدف اصلي سفر برمي گزينند. در سال۱۹۹۸ ، نخستين جشنوارة بازي ها و تفريح هاي ملي ژاپن، به مدت چهار روز برگزار شد. در اين رويداد ۱۴۰۰۰ شركت كننده در ۱۵ رشتة ورزشي به رقابت پرداختند. از آن سال به بعد، شمار توريست هاي منطقة ياماناشي، به سه ميليون نفر بالغ گرديد ]بهمن پور، مجتبوی، ۱۳۸۷[ .
صنعت گردشگری ورزشي، بحثي استراتژيك است كه قادر به جذب ده ها ميليون نفر تماشاگر (گردشگر) به سوي رقابت هاي المپيك و جام جهاني است. براي مثال، كشور استراليا به منظور برگزاري بازي هاي المپيك ۲۰۰۰ سیدنی، ۷/۱ بيليون دلار هزينه كرد و پيش بيني مي شود در طول ۱۰ سال ۵/۴ بیلیون دلار درآمد کسب کند تا آن را صرف اصلاح سيستم هواپيمايي، حمل و نقل جديد و مراكز اقامتي و پذيرايي كند و علت اصلي آن حضور گردشگران ورزشي در اين كشور است.
در عصر حاضر، گردشگری ورزشي منبعي سرشار از سود و درآمد است، به گونه اي كه اين عامل به رقابتي وسيع و جدي ميان كشورهاي مختلف، به منظور گرفتن امتياز ميزباني رقابت هاي بزرگ بين المللي مبدل شده است.
هيئت گردشگري انگلستان (ETB) تخمين زده است كه بيش از ۲۰ درصد از سفرهاي گردشگران در اين كشور، با هدف اولية مشاركت در فعاليت هاي ورزشي صورت گرفته است. این در حالي كه بيش از ۵۰ درصد از تعطيلات در آن كشور، به فعاليت هاي ورزشي اختصاص يافته است. نهاد بازرسي مسافرت كانادا (CTS) اعلام كرد كه در سال ۱۹۹۸ بيش از ۳۷ درصد از سفرهاي خانوادگي در آن كشور، با اهداف ورزشي مرتبط بودند.

دانلود پایان نامه گردشگری ورزشی در قالب word با بهترین کیفیت در ۶۴ صفحه به قیمت ۱۴۰۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

یک مبانی نظری در رابطه با گردشگری ورزشی در سایت موجوده اگر تمایل داشتید از این صفحه هم دیدن کنید : مبانی نظری گردشگری ورزشی

پایان نامه توریسم ورزشی

پایان نامه گردشگری ورزشی

– مقدمه
گردشگری به عنوان بزرگ ترین و پر رونق ترین صنعت جهان بشمار می رود. انتظار می رود که در قرن بیست و یکم که قرن برداشتن گام های طلایی در جهت حفاظت از طبیعت معنویت و سلامت می باشد نیز، این صنعت پیشتاز بوده و سیر صعودی آن ادامه یابد. مزایا و منافع اقتصادی حاصل از گردشگری، جلوه های جغرافیایی و ویژگیهای مفرح آن بسیار جالب توجه است و بیشتر مطالعات و تحقیقات انجام شده به این موارد پرداخته اند اما متأسفانه در مورد سیاست گردشگری و به ویژه فرآیند سیاستگذاری در خصوص گردشگری ورزشی کار چندانی نشده و اهمیت آن به طور کامل شناخته و درک نگردیده است لذا یکی از اساسی ترین فعالیت دولت ها طراحی و تدوین سیاست های عمومی است.

اما در کشورهای صنعتی و همچنین در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به هنگام طراحی و تدوین برنامه ها و سیاست های کلان به صنعت گردشگری به عنوان ابزاری مؤثر در ادامه روند توسعه توجه خاصی مبذول می شود (لی ۱۹۸۸، پیرس ۱۹۹۲، ۱۹۸۲، ریشتر۱۹۸۹، ویلیامز ۱۹۸۸، هریسون ۱۹۹۲، اسمیت ۱۹۹۴، هال ۱۹۹۵ و ۱۹۹۴). مسئله گردشگری ورزشی به حدی مهم است که کمیته بین المللی المپیک و سازمان جهانی جهانگردی ، کنفرانس های بین المللی را برای تجزیه و تحلیل مسائل مربوط به گردشگری ورزشی در خلال بازیهای المپیک برگزار و در جهت اخذ تفاهم نامه مشترک بین دو سازمان تلاش می کنند.
در اثر تلاش های انجام گرفته، امروزه پيوند ميان گردشگری و ورزش نوع جديدي از جهانگردي را ايجاد نموده كه جنبه هاي مختلف و متنوعي را در بر مي گيرد. گستره وسيعي كه از فعاليت هاي هيجاني نظير گردشگری ماجراجویانه شروع شده و تا فعاليت هاي تمدد اعصاب را در بر مي گيرد. چرا كه به همان ميزاني كه سليقه ها و تمايلات متفاوتي براي افراد متصور است، به همان مقدار دامنه فعاليت هاي گردشگری ورزشي نيز گسترش می یابد.

بدين لحاظ تجميع سه شاخه از فعاليت هاي انساني يعني گردشگری، ورزش و سلامت تشكيل دهنده ساختار جديد و جامعي براي پر كردن اوقات فراغت و تفريح همراه با نشاط روحي و جسمي انسانها گرديده است .
ورزش های تفریحی از مناسب ترین و شاید ضروری ترین گونه های گذران اوقات فراغت در عصر حاضر است. پیشرفت های عظیم صنعتی و در پی آن زندگی ماشینی، موجب شده که انسان ها هر چه بیشتر کم تحرک شوند و در معرض فقر حرکتی قرار گیرند ]جلالی فراهانی، ۱۳۸۸[. فعالیت های فراغتی و ورزش های تفریحی، اگر در قالبی صحیح انجام پذیرند، تأثیر بسیار زیادی بر رشد اقتصادی، توسعۀ پایدار و ایجاد محیط زیستی سالم تر خواهند داشت.
از آنجا كه گردشگـري پسامدرن گونه اي حق گذران اوقات فراغت را در عصـر فرا ـ پسامدرن شكل مي دهد ]پاپلي يزدي و سقايي، ۱۳۸۲[ . گردشگری ورزشي نيز گونه اي از گردشگري پسا مدرن محسوب مي شود. از اين رو دو مقوله گردشگری و ورزش از ارتباط متقابل، تنگاتنگ و تاثيرگذاري سود مي‌جويند، به‌گونه‌اي كه ورزش حجم قابل توجهي از افراد را به سفر وا مي‌دارد و رويدادهاي بزرگ ورزشي، به خودي خود از مهمترين جاذبه‌هاي دوره‌اي كشورها به حساب آمده و تاثير بسزايي در وجهه گردشگري كشورهاي ميزبان دارد Ritchie,2002] [.
برگزاري انواع مسابقات جهاني، ملي، منطقه اي انگيزه اي قوي براي حضور و شركت مردم در محل برگزاري مسابقات را فراهم آورده است. جام جهاني فوتبال كه هر۴ سال یک بار در يكي از كشور ها برگزار مي گردد، خود نمونه گوياي اين رخداد ورزشي است. به نحوي كه همه كشور هاي ميزبان از چندين سال قبل اقدام به برنامه ريزي هاي جامع و كلان، جهت ساخت تاسيسات زيربنايي و روبنايي در كشور خود مي نمايند.
نظير اين رخداد به نحو بسيار گسترده تر در المپيك تجلي مي يابد. المپيك نه تنها به عنوان يك اجتماع ورزشي و انجام مسابقات در رشته هاي مختلف مطرح است بلكه به عنوان يك واقعه عظيم و كم نظير در سطح جهان محسوب مي گردد. امري كه هر چهار سال يكبار اتفاق افتاده و تحولات عظيمي در همه ابعاد، سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ورزشي ميان كشورها ايجاد مي نمايد. علاوه بر اين مسابقات بين المللي كه در دوره خاص و محدوده زماني مشخص انجام مي گيرد زمینه ای را فراهم ساخته تا مسئولين و برنامه ريزان ورزشي کشورها به شناسایی استعداد ها و پتانسيل هاي موجود در كشور خود اقدام نموده و با رویکرد بومی سازی به ايجاد مراكز ورزشي با محوريت يك يا چند رشته ورزشي خاص مبادرت نمايند.
کشورهاي اسپانيا، استراليا، آمريکا و فرانسه، ازجمله كشورهاي موفق در حوزه گردشگري ورزشي هستند، در آسيا نيزكشورهايي مانند امارات و ترکيه حضور در اين عرصه را تجربه كرده و البته در همين زمان کوتاه، نيز درآمدهاي خوبي هم داشته اند. چنانچه در تركيه سرمايه‌گذاري‌هاي خوبي در زمينه ايجاد اردو‌هاي ورزشي انجام شده و تركيه مقصد خوبي براي ايجاد اردوهاي تيم‌هاي ورزشي محسوب مي‌شود. كشور كره با برگزاري مسابقات ويژه در ورزش هاي رزمي خصوصاً تكواندو هر ساله در آمد سرشاري را نصيب كشور خود مي نماید. عوايد این کار تنها معطوف به برگزاري مسابقات نبوده و عرصه هاي آموزش فنون و تربيت مربي و نهايتاً تربيت ورزشكار را در بر مي گيرد.
كشورهـای كوهستاني اروپاي مركـزي، نظير سويس و اتريش كه به لحاظ شرايط اقليمـي مناسب ورزش هاي زمستاني نظير، اسكي، هاكي و نظاير آنها هستند، با ايجاد تأسيات زير بنايي جهت راه اندازي فعاليت هاي گردشگری ورزشي توانسته اند قسمت عمده اي از درآمد سرانه ملي خود را از اين طريق تأمين نمايند. به اين ترتيب هر كشوري با توجه به موقعيت جغرافيايي و متعاقب آن شرايط آب و هوايي خاص خود مي تواند محل توليد و ارائه يك يا چند نوع خدمات ورزشي و به دنبال آن خدمات مسافرتي و گردشگری باشد.
كشور ايران به دليل دارا بودن شرايط جغرافيايي، تاريخي، فرهنگي، مذهبي و همچنين برخورداري از پتانسيل هاي طبيعي لازم، از جمله غني ترين كشورهاي دنياست كه توان جذب گردشگران بسياري را دارد. با توجه به موارد ياد شده، گردشگری ورزشي مي تواند شرايط مطلوب تر و مناسب تري را به لحاظ فرهنگي و ارزشي، نسبت به ديگر انواع گردشگري، ايجاد كند.
با توجه به برنامة پنج سالة چهارم كه در آن مقرر شده است سالانه دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر جذب ايران شوند و نيز در راستاي تحقق آرمان هاي كميتة بين المللي المپيك و سازمان جهاني جهانگردي، سال ۲۰۰۴ به عنوان «سال گردشگری» و سال ۲۰۰۵ به عنوان «سال ورزش»، توسط سازمان ملل متحد و نظر به اهميت توسعه و ارتقاي ورزش كشور، با يك برنامه ريزي دقيق و اصولي توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و همچنين سازمان تربيت بدني و كميتة ملي المپيك و ديگر دستگاه هاي مسئول، مي توان بخش عظيمي از گردشگران را از طريق گردشگری ورزشي جذب كشور كرد. از جمله مناطق برتر در اجرای این مهم، استان اصفهان می باشد.
استان اصفهان به عنوان پایتخت هنر و فرهنگ ایران زمین، پتانسيل‌هاي لازم براي راه‌اندازي مكان‌هاي مختلف و ايجاد سايت‌هاي مجهز ورزشي را در سطح مناسبي دارا است كه بايد با ايجاد و فراهم آوردن زيرساخت ها در نواحي مختلف استان، مجتمع هاي گردشگري ورزشي و اردوهاي مناسب ساخته شود.
تأكيد بر ورزش‌هاي بومي مي تواند يكي از مزيت‌هاي استان اصفهان براي توسعه توريسم ورزشي خود محسوب شود چنانچه امروزه تلاش مسئولان و برنامه‌ريزان ورزشي دنيا نيز بر تخصصي تر كردن رشته‌ها و بومي‌سازي آن‌ها است. استان اصفهان نيز به دليل داشتن ورزش‌هاي مختلف بومي و سابقه متمادي در اين ورزش‌هامي‌تواند با معرفي اين ورزش‌ها براي ورود به المپیک زمینه توسعه گردشگری ورزشی خود را فراهم آورد و از اين طريق درآمد سرشاري را نصيب كشور و استان گرداند.

پایان نامه توریسم ورزشی

۲- مبانی نظری پژوهش
گردشگري پسامدرن: را مي‌توان فرآيندي دانست از مجموعه عوامل اقتصادي، اجتماعي ـ فرهنگي و محيطي كه در يك سبك زندگي اكسپرسيونيستي به هم پيوند مي‌خورند و واكنش‌هاي بسياري را براي لذتِ تجربه كردن، در بسياري از سطوح معرفتي در چارچوب هستي شناختي و پايبندي به اكنون چه در جامعه و چه در خود سبب مي‌شوند ]پاپلی یزدی، سقایی، ۱۳۸۶[.
گردشگری ورزشی: به فعاليتي اطلاق مي‌گردد كه طي آن مردم از محلي به محل ديگر به جهت پر كردن اوقات فراغت، تقويت قواي جسمي و رواني، شركت در نمايشگاه ها يا رويدادهاي ورزشي به عنوان تماشاگر و يا حتي برقراري روابط اجتماعي به صورت ورزش ، مسافرت و حداقل به مدت ۲۴ ساعت و حداكثر تا يك سال در آن جا بمانند و به سه شكل فعاليت هاي زمان تعطيلي مرتبط با ورزش، فعاليت هاي ورزشي آخر هفته و توريسم رويدادهاي ورزشي متجلي مي‌گردد [Gammon & Robinson, 2003].
گردشگر ورزشی: شخصي است که توسط یک تور ورزشی در رشته ورزشی دلخواه به عنوان تماشاچی از فعالیت ورزشی همانند بازی های آسیایی، جهانی، بازیهای المپیک و یا المپیادهای داخلی بازدید مي نماید و یا تمایل دارد در رویدادهای ورزشی مشارکت نماید. گردشگران ورزشی می توانند بر اساس اهداف ورزشی به سه گروه الف ـ ب ـ ج تقسیم شوند . الف) مشارکت کنندگان در رویدادها (ورزشکاران) ، ب) تماشاچیان ورزشی ج) عاشقان ورزشی ـ مشارکت کنندگان ورزشی به آن دسته از اشخاص گفته می شود که هدف از سفر آنها مشارکت در رویدادهای ورزشی سازماندهی شده باشد ( رقابتی یا غیررقابتی ) ـ تماشاچیان آندسته از افرادی می باشند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی می باشد . عاشقان ورزشی آن دسته از اشخاص می باشند که هدف نخستین آنها از سفر شرکت در رویدادهای ورزشی است که خود تدارکات آن را مهیا ساخته اند [Gibson, 1998].

۲ـ ۱ـ انواع گردشگری ورزشی
گردشگری ورزشی معمولاً به ۳ نوع اصلی تقسیم می شود:
• گردشگری ورزشی فعال، میزبان گردشگرانی است که به صورت فعال و در یک فعالیت ورزشی شرکت می کنند.
• گردشگری ورزشی مناسبتی، میزبان گردشگرانی است که تماشاگر یک واقعه ورزشی هستند.
• گردشگری ورزشی خاطره دوست (نوستالوژیک)، میزبان گردشگرانی است که برای دیدن یک مکان ورزشی نظیر ورزشگاهی خاص یا جایگاه یادبود مشاهیر ورزش و…. سفر می کنند.
از این میان گردشگری ورزشی فعال مورد توجه برنامه های مدیریتی توسعه بازار گردشگری با علایق خاص قرار می گیرد. این شاخه از گردشگری ورزشی که موجب شهرت منطقه گردشگری به عنوان مرکز برگزاری اردوهای آماده سازی می شوند، به دلایل زیر مشهور شده اند: خدمات درخشان طب ورزشی، امکانات متعدد تمرین ورزشی در سطح استانداردهای جهانی، تخصص در زمینه مدیریت اردوهای ورزشی، موقعیت جغرافیایی در منطقه، دسترسی ها و شبکه حمل و نقل مطلوب درون شهری و برون شهری برای کاهش زمان مسافرت بین مکان استقرار و مکان های ورزشی، ویژگی های طبیعی مناسب برای بعضی از ورزش ها، کیفیت و کمیت اردوگاه،آب و هوای مناسب و خوراک سالم.

جهت دانلود پایان نامه گردشگری ورزشی از فرم زیر اقدام نمایید.

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
64 word 14,000 تومان

دانلود پایان نامه گردشگری ورزشیلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *