شنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۷

خلاصه کتاب انقلاب اسلامی منوچهر محمدی pdf

دانلود خلاصه کتاب انقلاب اسلامی منوچهر محمدی زمینه ها، پیامدها و دست آورد ها در قالب pdf با کیفیت بسیار عالی به قیمت ۴۰۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.این جزوه شامل قسمت های مهم این درس می باشد.

خلاصه کتاب انقلاب اسلامی منوچهر محمدی pdf

خلاصه کتاب انقلاب اسلامی دکتر محمدی

این جزوه شامل :

فصل اول : کلیات

فصل دوم : شرایط سیاسی اجتماعی قبل از انقلاب

فصل سوم : علل و عوامل شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی

فصل چهارم : عوامل شتاب زا در پیروزی انقلاب اسلامی

فصل پنجم : شرایط و اوضاع و احوال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

فصل ششم : انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب های فرانسه و روسیه

فصل هفتم : دستاوردهای انقلاب اسلامی

فصل هشتم : آسیب شناسی انقلاب

فصل اول : کلیات

قسمتی از این جزوه :

۱ . انقلاب در علوم سیاسی به دو صورت به کار برده می شود : (تعریف انقلاب)

هر نوع تغییر و تحول سیاسی اجتماعی حاکم بر جامعه بدون توجه به نوع و جهت تغییریا تغییر در ارزش های مسلط جامعه .

مورد دیگر استعمال انقلاب در مفهوم وسیعتر و جامع تر و با توجه به تغییرات بنیانی در همه ارزشها و نهادهای مسلط است که از آن اغلب به عنوان انقلاب کبیر یاد میکنند.

۲ . انقلاب از نظر جامعه شناسی چیست و عناصر آن

از نظر جامعه شناسی انقلاب به معنای یک تغییر ریشه ای و بنیانی و عمیق در جامعه و ساخت های اجتماعی به ویژه زمانی که به صورت ناگهانی و اغلب با خشونت بیان شده است . در جامعه شناسی ،انقلاب دارای سه عنصر اساسی است :

۱-عمل ارادی در آن دخیل است .

۲-عامل تقدس و تعالی در آن نهفته است .

۳-عنصر نفی و انکار در آن دخالت دارد.

۳٫انواع دگرگونی های سیاسی اجتماعی

رفرم یا حرکت اصلاحی: رفرم یا حرکت اصلاحی به معنای ایجاد تغییرات و اصلاحات قانونی در ساختار نظام سیاسی حاکم توسط نظام حاکم و عموماً تحت فشار و خواست گروه های اجتماعی و بدون خون ریزی و جدال میان گروه های اجتماعی و نظام سیاسی شکل می گیرد .مثل نهضت مشروطه

کودتا :حرکتی توطئه آمیز و غیر قانونی است که توسط گروهی اندک ، ولی صاحب ابزار مادی قدرت به منظور سرنگونی نظام حاکم و به دست گرفتن قدرت سیاسی صورت می گیرد .

نهضت های استقلال طلبانه :حرکت های مردمی علیه حاکمیت بیگانه را نهضت استقلال طلبانه می گویند .در کشورهایی که تحت عناوین استعمار ، استعمار نو و یا حتی اشغال نظامی قدرت های خارجی سلطه و نفوذ دارند و سرنوشت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی آن کشورها را در اختیار دارند عموماً یا قیام های مردمی حکام بیگانه به چالش کشیده شده و از کشور اخراج می گردند.

نهضت های جدائی خواهانه :حرکتی مردمی در جهت استقلال و جدائی از حاکمیت دولت مرکزی می باشد در این نوع از نهضتها بخشی از کشور به علل گوناگون منجمله تفاوت های قومی ، قبیله ای ، نژادی ، مذهبی یا زبانی و حتی بعد جغرافیایی در صدد تفکیک و جدائی منطقه مورد نظر خود از سایر بخش های کشور بوده و به دنبال نوعی خود مختاری و بعضاً جدائی از حاکمیت مرکز می باشند .

شورش :حرکتی خودجوش و مردمی و عموماً بدون رهبری علیه حاکمیت و دولتمردان حاکم به منظور نفی و اسقاط آنها می باشند و عموما شورشها یا به رفرم یا به کودتا و یا در نهایت به انقلاب ختم می گردد.

انقلاب : انقلاب یک حرکت مردمی در جهت تغییر سریع و بنیانی در ارزشها و باورهای مسلط ، نهادهای سیاسی ، ساختارهای اجتماعی ، رهبری ، روشها و فعالیت های حکومتی یک جامعه توام با خشونت داخلی است.

جهت دانلود خلاصه کتاب انقلاب اسلامی منوچهر محمدی از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
pdf 4,000 تومان

خلاصه کتاب انقلاب اسلامی منوچهر محمدی pdfدریافت شماره تلفن همراه صرفا جهت پشتیبانی می باشد و برای تبلیغات استفاده نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *