پنج شنبه , ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

دانلود جزوه کتاب قواعد فقه ۲ پیام نور

دانلود جزوه قواعد فقه ۲ دانشگاه پیام نور

دانلود جزوه کتاب قواعد فقه ۲ محقق داماد با بهترین کیفیت شامل نکات کلیدی و مهم درس به قیمت ۳۹۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

جزوه قواعد فقه 2 محقق داماد

قسمتی از جزوه کتاب قواعد فقه ۲

فصل اول
در تاریخ فقه شیعه از زمانی که عقل به عنوان یکی از منابع فقهی به حساب آمده (زمان ابوعلی بن جنید) قاعده قبح عقاب با بیان در رأس اصول عقلی قرار گرفته است ولی با وجود این اصل اباحه قبل از پیدایش قاعده مزبور وجود داشته و طبق نظر شیخ طوسی اصل ، اباحه است و هر منعی محتاج دلیل است .

تعابیر و اظهارات :
شیخ طوسی >>> ان الاصل الاباحه و الحظر یحتاج الدلیل >>> همانا که اصل در اباحه است و حظر نیاز به دلیل دارد .
شیخ صدوق >>> اعتقادنا ان الاشیاء کلها مطلقه حتی یرد فی شی ء منها نهی .
شیخ مفید >>> ان کل شی ء ا نص ّ فی خطره فانه علی الا طاق

به تدریج این اصل کامل شد :
۱-سید مرتضی تکلیف کردن بدون اماره مشخص و قبلی، امر قبیح است .
۲-میرزای قمی: هیچ تکلیفی نیست مگر بعد از بیان
مفاد قاعده مذکور ظاهرا نخستین بار در متون شیخ طوسی به چشم می خورد و از طرفی نزد قدمای شیعه نه تنها اصل وجود حکم در مقام واقع رای تکلیف ازم است بلکه اعام به شخص و آگاهی او نیز شرط تکلیف است .

عامه حلی فرموده است : شرطنا الا عام ان المکلف اذا لم یعلم اراده المکلف بالفعل لم یکن مکلفا .
مفاد اجمالی قاعده: عبارت است از اینکه مادام که عملی توسط شرع نهی نشده و آن نهی به مکلف اباغ نشده، چنانچه شخصی مرتکب گردد مجازات او قبیح و زشت است . باید دانست قلمرو این قاعده وسیع تر از اصل قانونی بودن جرم و مجازات است زیرا مراد از بیان در این قاعده بیان واصل است نه صادر .

مقایسه قاعده قبح با اصل عدم رافعیت: اصل جهل به قانون رافع مسئولیت نیست، یک فرض قانونی و قضائی است البته در علم اصول به هیچ وجه خطاب شرع نمی تواند مشروط به علم شود از این رو جهل به قانون در فقه عذر موجه محسوب است و رافع مسئولیت به عبارت دیگر علم شرط تنجّز تکلیف است نه شرط فعلیت، بنابراین در فرض جهل تکلیف فعلیت دارد .

بیان صادر یا بیان واصل : به عقیده فقهای شیعه تنجّز تکلیف شرعی متوقف به وصول به مکلف است از اینرو بیان به کار رفته در قاعده را بر بیان واصل تفسیر کرده اند.

تعابیر و اظهارات فقها:
۱-طباطبانی و بهبهانی هرگاه حکم واصل نشود عقابی نخواهد بود .
۲-میرزای قمی آنچه از بیان مثمرثمر است بیان واصل است نه مطلق بیان.
۳-ضیاء الدین عراقی: حکم عقل به برائت به هیچ کس پوشیده نیست چرا که عقل، عقاب بدون بیان واصل را زشت می داند.
۴-آخوند خراسانی : عقل مستقل است و تقبیح می کند مجازات و مواخذه بر مخالفت با تکلیف مجهول بعد از جستجو و یاس از رسیدن به آنچه حجت است . مجازات بدون بیان و بی دلیل است.

مبحث دوم : مستندات فقهی قاعده

دلیل عقلی: فقها این قاعده را عقلی می دانند بدین معنا که معتقدند عقاب و مؤاخذه نسبت به فعل یا ترک فعلی که واصل نشده قبیح است.
مهمترین مباحث در دانش عقلی اسامی :
الف ) حسن و قبح عقلی
ب ) دلیلیت عقل در استنباط احکام شرعی و مباحث مستقات عقلیه است .

یکی از احکام مستقل عقلی، حسن عدل و قبح ظلم است و بیشتر کارهای خوب و بد با این دو سنجیده میشوند از طرفی عقاب و مؤاخذه بر فعل یا ترک فعل که به مرتکب هیچگونه بیانی در مورد ممنوعیت واصل نشده از مصادیق ظلم است . آیتاه خویی در این باب میگوید: مجازات کردن نسبت به مخالفت با تکلیفی که به مرتکب واصل نشده از واضحترین مصادیق ستم است .
نظر عامه حلی نیز در این باره چنین است : متوجه ساختن تکلیف به فردی که از آن آگاه نیست خواستن امری خارج از توان و به اصطاح مالا یطاق است و چنین تکلیفی قبیح است .

نظریه مخالف: در قرن اخیر عقلی بودن این قاعده مورد تردید واقع شده چنین آمده که چنانچه احتمال وجود تکلیف و عدم وصول به خویش را بدهد مقتضای حکم عقل، تأمین خواسته و امتثال منویات الهی است .
سید محمد محقق داماد ( مرحوم والد = پدر مولف ) اگر مکلف بعد از جستجو اطمینان یابد که خداوند امری را بر او تکلیف ننموده هیچ تکلیفی ندارد و عقاب او در فرض خطا قبیح است .

سید باقر صدر نیز معتقد است که خداوند بر بندگان حق اطاعت دارد و مقتضای این رابطه آن است که بندگان نسبت به تکالیف احتمالی نیز موظف به انجام اند .

دلایل نقلی: اصولیین در تأیید حکم عقل، به دایل نقلی نیز تمسک نموده که مفاد آنها را اصل برائت شرعیه اصطاح کرده اند و به موجب آن انجام یا ترک هر فعلی مادام که حکمی در مورد آن وارد نشده باشد مباح است .
مقتضای این اصل آن است که هیچ کسی را نمی توان به جرمی که ممنوعیت آن به افراد واصل نشده مجازات نمود.

مطالب مرتبط : دانلود نمونه سوالات قواعد فقه ۲

توضیحات کامل جزوه کتاب قواعد فقه ۲ محقق داماد

جزوه درس قواعد فقه ۲ در قالب فایل pdf به همراه نمونه سوالات تالیفی و نمونه سوالات ادوار گذشته دانشگاه پیام نور با پاسخ نامه کلیدی ، مناسب برای دانشجویان رشته حقوق با کد رشته ۱۲۲۰۲۹۵

جهت دانلود جزوه کتاب قواعد فقه ۲ پیام نور از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
pdf 3,900 تومان

دانلود جزوه کتاب قواعد فقه ۲ پیام نورلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *