دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

دانلود پاورپوینت بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت مردمی – بهسازی و نوسازی

دانلود پاورپوینت بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت مردمی – بهسازی و نوسازی با بهترین کیفیت در ۱۱۵ صفحه به قیمت ۷۹۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دانلود رایگان پاورپوینت بافت فرسوده

قسمتی از پاورپوینت بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت مردمی

مقدمه

تا قبل از جریانات ناشی از انقلاب صنعتی تغییرات جوامع شهری بسیار بطئی و نامحسوس بوده است و به تبع آن کالبد شهرها نیز با دگرگونی های قابل توجهی مواجه نبوده اند و همگام با تغییرات اقتصادی – اجتماعی -فرهنگی بافت های شهری نیر دچار تغییر و تحول شدند . در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور با مسئله ای به نام بافت های فرسوده مواجه اند این بافتها اکثراً هسته های قدیمی شهرها بوده و به مرور زمان دچار فرسودگی شده اند . این بخش از شهرها از نظر امنیتی ، اجتماعی و اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستند و در حقیقت می توان از آنها با نام بافت های ناکارآمد شهری یاد کرد.

اهمیت و ضرورت توجه به بافت فرسوده شهری

با وجود آگاهی از اثرات نامطلوب ناشی از توسعه های کالبدی شهر بر محیط طبیعی این واقعیت را نیز باید قبول کرد که توسعه های شهری امری اجتناب ناپذیر است.
توسعه فیزیکی و رشد جمعیت شهری ایران تا چند دهه قبل دارای افزایش متعادل بوده و با بروز تحولات جدید، شهرها به ویژه شهرهای بزرگ تعییرات و دگرگونی هایی را پذیرفتند.این دگرگونی ها به شکل افزایش سریع جمعیت و گسترش فیزیکی شهرها و به صورتی نامتعادل بوده است،سطح زیر ساخت شهری بیشتر تحت ساختمان های مسکونی بوده و در حقیقت بین کاربری های شهری و اختصاص زمین و سرانه های شهری تناسب معقولی برقرار نبوده است. چنین حالتی را می توان در اکثر حوزه های شهری کشور صادق دانست.با این وجود تنها گسترش محدوده قانونی شهری و امکان ساخت و ساز در نواحی پیرامون شهری همراه با جایگزین شدن اقشار مرفه باعث فرسودگی و تخلیه جمعیتی بافت های قدیمی شهری نمی گردد و عواملی چون مدیریت ضعیف شهری و فقر داده های آماری و اطلاعاتی، طرح های تیپ شهرسازی و غالباً با دید معماری،عدم در نظر گرفتن شاخص های اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی به موازات شاخص های کالبدی،ضعف امکانات مالی جهت اجرای طرح ها،عدم وجود نیروی انسانی متخصص،مشارکت ضعیف مردم در اجرای طرح ها همراه با ناتوانی انان در نوسازی بافت های مسئله دار شهری نقش اساسی تری را در این زمینه ایفا می نمایند.

در یک جمع بندی نهایی می توان اهمیت بافت های فرسوده را به شرح زیر ارائه کرد:

۱-بعد نظری تجزیه و تحلیل نظریه های توسعه کالبدی در بافت های قدیم شهری: بسیاری از نظریات و تئوری های توسعه شهری با محوریت بافت های کهن شهری و هسته اولیه پیدایش این شهرها در ارتباط است.

۲-تجزیه و تحلیل الگوهای فعلی ملاک عمل سازمان های اجرایی همراه با نقد و ارزیابی آن جهت ارتقاء مبانی نظری و الگوهای اجرایی توسعه در بافت های کالبدی شهری.

۳-اهمیت این بافت ها در کالبد شهرها به عنوان قلب تپنده اقتصادی :اکثر بافت های قدیمی کشور در اطراف محورهای ساختاری و اصلی شهر و نیز بازارهای سنتی و راسته های تجاری قرار گرفته و فرسودگی کالبدی و عملکردی آن دیر یا زود به این مراکز تسری می یابد.

۴-پاسخگویی به نیازهای جمعیت رو به تزاید: جلوگیری از توسعه بی رویه افقی شهری و جلوگیری از توسعه منفصل شهری (تهی از درون و رشد در برون) و استفاده معقول از زمین و فضا.

۵-اهمیت بار فرهنگی: ناشی از وجود عناصر با ارزش فرهنگی و یادمانی همچون مراکز آموزشی قدیمی،الگوهای رفتاری سنتی و تقویت رفتارهای مشارکتی مردمی در فضاهایی چون سبزه میدان ها و غیره… چرا که میراث فرهنگی شامل آثار باقی مانده از گذشتگان است که نشان گر حرکت انسان در طول تاریخ می باشد.

۶-وجود عناصر و المان های با ارزش تاریخی: ناشی از وجود مراکز مذهبی چون مسجد جامع و امامزاده،تکایا،کلیسا،حسینیه،مراکز تاریخی چون رختشوی خانه ها،حمام های سنتی،زورخانه،کاروان سراها،دیوان های اداری.

۷-عدم هماهنگی بافت با نیازهای جدید کاربران: همچون مراکز جدید تفریحی،خانوارهای گسترده به جای خانوار هسته ای.

۸-مشکلات ترافیکی: عدم وجود پارکینگ های عمومی،عدم تامین پارکینگ های خصوصی ناشی از کوچک بودن اندازه قطعات تفکیکی،تداخل حرکات سواره و پیاده،عدم وجود سلسله مراتب شبکه ارتباطی از منظر عملکرد و عرض معبر،تمرکز شدید کاربری های تجاری و خدماتی با عملکردهای شهری و منطقه ای به ویژه در هسته اول بافت های شهری.

۹-اهمیت و لزوم خدمات رسانی در زمان بحران: عدم تناسب در طراحی و ساخت و ساز واحدهای مسکونی با منطقه بندی تراکمی،ناکارآمدی شبکه های ارتباطی به ویژه در بافت های اطراف بازار،کمبود شدید تاسیسات و تجهیزات شهری همچون واحدهای آتش نشانی،مراکز اورژانس،سایت های امداد و نجات و غیره…

جهت دانلود پاورپوینت بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت مردمی از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
ppt 7,900 تومان

دانلود پاورپوینت بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت مردمی – بهسازی و نوسازیلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *