سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

پایان نامه معماری خانه کودکان بی سرپرست

دانلود پایان نامه معماری خانه کودکان بی سرپرست در قالب word با کیفیت بسیار خوب در ۱۸۳ صفحه به صورت کامل و آماده به قیمت ۸۵۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

پایان نامه خانه کودکان بی سرپرست

پایان نامه خانه کودکان بی سرپرست

مقدمه

بی سرپرستی تنها به معنای بی‌سرپرست بودن نیست، بلکه یک خلاء است که در تمامی ابعاد زندگی یک شخص ریشه می‌دواند کودکانی که قربانیان خشونت و رفتارهای ناصحیح اجتماعی اند خود و جامعه را قربانی می‌کنند و این تنها یک موضوع پیش پا افتاده احساسی نیست  و نیازمند توجه و رسیدگی جامعه به این امر خطیر می باشد.در شکل گیری شخصیت کودک علاوه بر تاثیر پدر و مادر و خانواده در مرحله بعد، عامل سازنده محیط و جامعه است.

قبل از شروع بحث بهتر است به چند مفهوم کلی اشاره کنیم:

خانواده: خانواده کلمه فارسی است که در کتب لغت به معنای نزدیکان، اهل خانه، دودمان، فامیل و خاندان آمده و مورد نظر ما از خانواده، عبارت از والدین و فرزندان به عنوان کوچک‌ترین واحد اجتماع می‌باشد خانواده عبارت است از اجزایی جدا از هم یعنی پدر، مادر و فرزند که خمیر مایه وحدت آن،عطیه الهی تحت عنوان (عاطفه) می‌باشد خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسان است.

یتیم: (یتیم) کلمه‌ای است عربی که در مورد انسان، کودک پدر از دست داده را گویند وقتی پسر بچه بالغ گردد یا دختر بچه ازدواج کند، دیگر آن‌ها را یتیم نمی‌خوانند مگر به طور مجاز فرزندان.

بی‌سرپرست: فرزندانی هستند که به نحوی از سرپرستی موثر خانواده محروم مانده‌اند و به منظور جلوگیری از آسیب پذیری و بی‌پناهی و سرگردانی و عواقب آن، در واحدهای مختلف شیرخوارگاه، شبه خانواده، خانه فرزندان، شبانه‌روزی و مجتمع خدمات حمایتی به طور شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند.

شیرخوارگاه: به محلی اطلاق می‌شود که از فرزندان پذیرش شده در سنین نوزادی تا پایان شش سالگی، نگهداری نموده و آنان را تحت تعلیم و تربیت قرار می‌دهد.

شبانه روزی: به مکان بسته‌ای که مجموعه‌ای از فرزندان دور از خانواده در آن زندگی می‌کنند، شبانه‌روزی گفته می‌شود پرورشگاه،دارالایتام، شبه خانواده و کانون کودک نیز واژه‌هایی همردیف شبانه‌روزی می‌باشند به بیان دیگر، شبانه روزی مکانی است در برگیرنده مجموعه افرادی که به نحوی از عامل واسطه عاطفه الهی خود، یعنی والدین جدا مانده‌اند.

دانلود پایان نامه خانه کودکان بی سرپرست

فصل اول

دلایل و اهمیت انتخاب موضوع

شناخت کودکان، ترکیبی از عوامل جسمانی و اجتماعی است. رفتار و تجربیات یک کودک تا میزان زیادی بستگی به عوامل زیستی، جنینی، جسمانی و بالاخره عوامل محیطی و اجتماعی دارد. عدم توجه به هریک از این عوامل تاثیرگذار در تغییر و تبدیل عوامل جسمانی و مهمتر از همه روحی روانی کودک تاثیر چشم گیر دارد و لطمه های جبران ناپذیری را منجر می شود.

یکی از موارد مهم در رفع این نیازها فضایی است که کودک در آن رشد می کند. فضا و محیط هم در پرورش جسمی و هم رشد و بالندگی روحی روانی کودکان تاثیر گذار است.

برآورد هر یک از نیازهای تاثیرگذار در رشد کودک نیازمند فضایی است تا عوامل و ابزار برآورد نیازها را در خود جا دهد و شرایط مورد نیاز را فراهم آورد.

معماری به عنوان رشته ای که کیفیت فضایی و محیط را برای ما تعریف می کند قادر است با برخوردی صحیح با موضوع و با در نظر گرفتن شرایط استفاده کنندگان به ایده ای صحیح دست یابد و آن را در قالب طراحی مناسب اجرا کند. به این ترتیب توجه ما به این مراکز و فضاهای مورد نیز در راستای این هدف و معماری آنها معطوف می شود.

این مراکز به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

مراکز ارائه خدمات به کودکان عادی ( بیمارستان کودکان، مهد کودک، کانون پرورش فکری. فرهنگسرای کودک، دبستان و ...)

مراکز ارائه خدمات به کودکان با شرایط خاص (کانون اصلاح و تربیت کودکان، مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست، شیر خوارگاه، مراکز نگهداری کودکان معلول جسمی و حرکتی، مدارس کودکان استثنایی و ...)

این مراکز مجموعه هایی هستند که به دلیل عدم توجه به نیازهای اولیه کودکان ناگزیر از ایجاد آنها هستیم. این مراکز و فضاها نه تنها وظیفه رفع نیازهای اولیه کودکان را بر عهده دارند بلکه وظیفه پرورش، بازپروری، نگهداری و تامین آنها را که معمولاً خانواده عهده دار آن است بر عهده دارند. بنابراین این مراکز ویژگی های خاصی دارند که توجه ویژه ای می طلبند و طراحان این فضاها باید آنها را در نظر داشته باشند.

کودکانی که در این مراکز نگهداری می شوند کودکانی رها شده و بی سرپرست هستند که در بین آنها کودکانی نیز دیده می شوند که از معلولیت های ذهنی و جسمی رنج می برند این کودکان نه تنها از حمایت خانواده بلکه از حمایت جامعه نیز برخوردار نیستند. در مواردی نیز که جامعه به حمایت از آنها اقدام کرده است، حتی درصد کمی از نیازهای آنها را نیز نتوانسته است برآورده کند.

بازدید از مراکز نگهداری این کودکان نیز بیانگر این مطلب است. اغلب این مراکز از امکانات مورد نیاز برخوردار نیستند. در مواردی هم که از لحاظ امکانات فیزیکی تا حدودی قابل قبول بوده اند، جو عاطفی و روانی حاکم بر این مراکز سؤال برانگیز بوده است.

در نهایت با توجه به موارد گفته شده طراحی مجموعه ای اقامتی- مراقبتی با امکانات و استانداردهای لازم برای کودکان بی سرپرست مد نظرم قرار گرفت که البته امکان ارائه خدمات به کودکان عادی به منظور ایجاد ارتباط این مراکز با جامعه را دارا باشند.

بی سرپرستی و دلایل سپردن کودکان به مراکز شبانه روزی

عواملی که باعث می کردند کودکان از طریق خانواده و یا سایر مراجع ذی صلاح و در مراکز شبانه روزیها مورد پذیرش و نگهداری قرار گیرند به ۲ دسته کلی تقسیم می شوند :

۱-۶-۲ : عوامل طبیعی :

جوامع بشری همواره با حوادث و بلاهای طبیعی از قبیل سیل ، زلزله، قحطی ، خشکسالی، گرسنگی و… مواجه بوده که بر اثر آن تعدادی از کودکان ، والدین و اقوام خود را از دست می دادند و بی سرپرست می شدند و در نتیجه جامعه و دولت موظف بودند به نحوی از آنان سرپرستی و حضانت نمایند . این حوادث با همه تلخی ها و ناگواری هایی که در پی دارد، خوشبختانه از لحاظ پذیرش و نگهداری کودکان بی سرپرست توسط بستگان ، فامیل و مردم خوب و انسان دوست، جای خوشحالی و خوشنودی است ( مانند زلزله خرداد ماه سال ۱۳۷۰ گیلان و زنجان)

۲-۶-۲ : عوامل غیر طبیعی :

این دسته از عوامل که بیشتر در غالب عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی و به لحاظ عدم کارکرد و انجام درست و صحیح وظایف خانواده و اجتماع در قبال خود و یکدیگر رخ می نمایاند، عدیده و متنوع می باشد. اکثر پذیرش های کودکان در واحدهای بهزیستی به همین دلایل می باشد.

۱٫ مجهول المکان بودن والدین

۲٫ طلاق و جدایی والدین از هم

۳٫ فوت والدین یا یکی از آنها

۴٫ ترک خانواده توسط پدر

۵٫ اعتیاد والدین یا یکی از آنها

عدم صلاحیت اخلاقی ، اجتماعی والدین

۷٫ بیماری صعب العلاج والدین

۸٫ فقر اقتصادی والدین

۹٫ مفقود الاثر بودن والدین

۱۰٫ وجود نابسامانی ، آشفتگی و ناسازگاری

۱۱ . خیانت والدین نسبت به هم

۱۲ . اختلاف اعتقادی و طبقاتی والدین

۱۳ . کثرت فرزندان در خانواده

۱۴ . وجود ناپدری در خانواده

۱۵ . وجود نامادری در خانواده

 1. ۱۶٫ ازدواج مجدد والدین

۱۷ . زندانی بودن والدین یا یکی از آن ها

 1. محل زندگی و مسکن نامناسب
 2. فرار کودکان از خانواده به لحاظ داشتن خانواده خشن، مستبد وبی ثبات
 3. طرد و رها کردن کودکان در مجامع و معابر عمومی)صنعتی نیا، ۱۳۷۰)
 4. عامل فوق از عوامل پذیرش کودکان بی سرپرست در مراکز بهزیستی اند و همان طور که ملاحظه می شود همه آنها ناشی از خانواده نابسامان در جهات و ابعاد کلی و مختلف است یعنی زمینه ساز بسیاری از سعادتها و شقاوت های جامعه خانواده است.

رساله مجتمع کودکان بی سرپرست

رساله مجتمع کودکان بی سرپرست

تاریخچه کودکان بی سرپرست در  ایران

شواهد تاریخی نشان می دهد که در ایران تا قبل از اسلام ، با تمام تبعیضاتی که درباره ایتام فقیر و ناتوان اعمال می شد جامعه از وجود مراکزی جهت حفظ و نگهداری کودکان بی سرپرست بری بوده و خانواده ها بنا بر سنت دیرینه مذهبی کودکان یتیم را نگهداری می کردند . بعد از ظهور اسلام و گسترش آن در ایران همانطور که مردم ایران دین الهی اسلام را با آغوش گرم پذیرفتند اصول اخلاقی و انسانی آن را نیز به  دیده منت قبول کردند و رفته رفته در نگرش مردم به حمایت از محرومین و ناتوانان تحولاتی مثبت پدید آمد .

از چگونگی شکل گیری و تاسیس مراکز پرورش ایتام در ایران سابقه مدونی وجود ندارد . بر اساس مدرک تاریخی موجود تا سال ۱۲۸۰ هجری شمسی این گونه مراکز در ایران تاسیس نشده بود . قسمتی از کتاب ابراهیم بیگ خطاب به وزیر داخله، موید عدم وجود مرکزی به نام دارالایتام جهت نگهداری و پرورش کودکان بی سرپرست می باشد .

از حدود صد سال قبل با ورود برخی مطالب از غرب به ایران پدیده پرورشگاه نیز به ایران وارد شد و بطوریکه اسناد نشان می دهد در بیش از هشتاد سال قبل در ایران پرورشگاه وجود نداشته است و تنها یک محل آن هم توسط دولت آلمان در شهرستان خوی به همین منظور ایجاد شده بود . چنانکه در سفر نامه ابراهیم بیگ مشاهده می شود اولین بار فکر ایجاد پرورشگاه در ایران را ناصرالدین شاه از مسافرت فرنگ آورده و نشانه هایی از آن در سفرنامه ابراهیم بیگ به چشم می خورد . اسناد مجلس شورای ملی سابق نشان می دهد در مجلس اول موضوع تاسیس پرورشگاه مطرح شده است که به نام مجلس و با کمک نمایندگان تاسیس شود .

به همین منظور در سال ۱۲۸۲ هـ . ش لایحه ای توسط محقق الدوله نماینده تجار تهران به مجلس فرستاده شد و صورت مذاکرات دوره اول مجلس شورای ملی ذکر شده است . نظر به اینکه تا تاریخ ذکر شده سندی از ایجاد پرورشگاه رسمی و گسترده نبود و مراکز غربی هنوز در ایران پا نگرفته بودند پرورشگاه های خیریه کوچک خصوصی مانند پرورشگاه محمدی قم ، پرورشگاه یتیمان رشت ، دارلایتام بابل، پرورشگاه جعفری در تهران و دهها پرورشگاه کوچک دیگر با نظارت مردم خیر تشکیل شده بود .

هنگامیکه اولین قانون بلدی شهرداری کشور که در سال ۱۲۸۳ هجری شمسی به تصویب رسید نگهداری اطفال سر راهی از جمله وظایف شهرداری محسوب شد . از این رو اولین دارالایتام در سال ۱۲۸۹ شمسی در دروازه قزوین و اولین دارالرضاعه ( شیرخوارگاه ) نیز در دروازه دولت ایجاد شد و تا سی سال بعد همین دو محل برای اینگونه اطفال تعیین شده بود .

هنگامیکه در سال ۱۲۹۶ ش جمعیت شیر و خورشید  سرخ ایران بنیان گذاری شد ، در کنار وظیفه هایی که جمعیت های همانند آن در سراسر جهان به عهده می گیرند برای خود وظیفه هایی  دیگر نیز در نظر گرفت که از آن جمله تاسیس پرورشگاهها است .

در سال ۱۳۲۴ شمسی پرورشگاه دروازه دولت به نام بنگاه مستقل پرورشگاه کودکان تغییر نام داد ولی شیرخوارگاه کماکان به فعالیت خود به شکل قبلی ادامه داد . در سال ۱۳۳۲ خانم پروین دولت آبادی ۵۴ نفر از فرزندان یتیم پرورشگاه شهرداری را به باغی واقع در امین آباد برد و محلی را به نام بنگاه پرورش کودک ایجاد کرد . در سال ۱۳۲۸ شمسی بنگاه پرورش کودک که تعداد کودکان آن به هفتصد نفر می رسید به تفکیک دختران از پسران پرداخت و دختران در محل سی متری چهارراه لشگر مستقر شدند .

در سال ۱۳۴۱ شمسی اولین دارالایتام که در سال ۱۲۹۸ شمسی در دروازه قزوین تهران تاسیس شده بود با بنگاه پرورش کودک ادغام و سازمان تربیتی شهرداری تهران با اساسنامه جدید تبدیل به سازمان تربیتی شهرداری پایتخت گردید . هدف کلی این سازمان عبارت است از اجرای وظایفی که به موجب بند ۶ و بند ۲۳ از ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ، برای تاسیس پرورشگاهها  ، شیرخوارگاه ها کودکستانها و مراکز نگهداری اطفال بلاصاحب و سر راهی مقرر گردیده است .

در سال ۱۳۴۹ شمسی شورای عالی سازمان تربیتی شهرداری پایتخت تصمیم گرفت که نام پرورشگاه را به شبانه روزی تغییر دهد در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی بعد از ایجاد آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی و تربیت مددکاران در ایران توجهی به وضع نگهداری اطفال یتیم شد .

موسساتی که قبل از انقلاب عهده دار نگهداری و حضانت از کودکان بودند :

 • پرورشگاه های وابسته به شهرداری ها شامل ، شبانه روزی ها ، شیرخوارگاه ها کانون های کودک
 • جمعیت خیریه فرح پهلوی
 • انجمن حمایت از کودکان
 • پرورشگاه های جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران
 • کانون کار آموزی وابسته به سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی
 • پرورشگاههای ایتام شاهپور
 • بنگاه صغار دادگستری
 • پرورشگاه هایی که توسط افراد خیر و نیکوکار متمکن تاسیس گشته بودند .

توزیع سازمانها و موسسات متولی امر حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست ، پیش از انقلاب اسلامی

 

سازمانها تعداد شعبه ها در کشور وضعیت وابستگی تعداد تخمینی مدد جویان تحت پوشش
انجمن ملی حمایت کودکان ۱۰۵ دفتر فرح پهلوی ۶۱۷۶
سازمان ملی رفاه خانواده ایران ۳۰ سازمان زنان – اشرف پهلوی ۸۰۰۰
مرکز رفاه خانواده ایران ۲۶۵ دانشکده خدمات اجتماعی پهلوی ۶۳۰۰۰
برنامه حمایت از خانواده های بی سرپرست ۲۱۶ بنیاد نیکوکاری اشرف ۲۵۰۰۰
سازمان تربیتی شهرداری تهران ۱۹ شهرداری تهران ۷۰۰
سازمان بهزیستی و آموزشی کودکان و نوجوانان ۸۰ جمعیت خیریه فرح ۸۵۰۰
جمع ۷۱۵ __ ۱۱۱۳۷۶

فهرست پایان نامه خانه کودکان بی سرپرست :

مقدمه ۷
بی سرپرستی و دلایل سپردن کودکان به مراکز شبانه روزی ۱۰
تاریخچه کودکان بی سرپرست در ایران ۱۱

فصل دوم ۱۵
مشکلات هویتی- شخصیتی: ۱۶
روشهای نگهداری و سرپرستی کودکان در ایران: ۱۸
فرزند خواندگی: ۱۸
۱۰-۲ : مقایسه عملکرد خانه و پرورشگاه ۲۰
۱-۱۰-۲ : عملکرد خانه و پرورشگاه: ۲۰
۱۱-۲ : واحدهای نگهداری کودکان بی سرپرست: ۲۲
۱-۱۱-۲ : شیرخوارگاه: ۲۲
بررسی نقش خانواده ۲۳
تفاوت در ابعاد: ۲۳
تفاوت در کارکرد ۲۳
سایر کارکردها: ۲۵
کارکرد فرهنگی: ۲۵
انتقال آگاهانه ۲۵
کارکرد تعلیم و تربیت ۲۵
نکته: ۲۵
تغییر کارکردهای خانواده و مشکلات حاصل از آن: ۲۶

فصل سوم ۲۷
نمونه های موردی ۲۷
۱-۳ : انواع روشهای مراقبتی: ۲۸
۱-۱-۳ : روشهای مراقبتی رایج در دنیا: ۲۸
۱-۱-۱-۳ : خانواده های فاستر: ۲۸
۲-۳ : روش های رایج و مراکز نگهداری در ایران: ۲۹
۱-۲-۳ : پرورشگاه های وابسته به شهرداری ۲۹
۶-۳ : نمونه های فعالی در ایران ۳۵
۱-۶-۳ : شیرخوارگاه آمنه: ۳۵

فصل چهارم ۴۰
شناخت کودک ۴۱
۱-۴ :مفهوم دوران کودکی ۴۱
تطابق : ۴۶
۴-۴ : شناخت مراحل رشد و خصوصیات جسمی ـ رفتاری کودکان ۱ تا ۶ سال ( پیش‏دبستانی ) ۵۰
۱-۴-۴ : خصوصیات جسمی ـ رفتاری کودکان ۱ تا ۲ ساله . ۵۰

فصل پنجم ۵۹
آموزش کودکان ۶۰
۱-۵ :تعلیم و تربیت ۶۰
۱-۱-۵ : مفهوم تعلیم و تربیت ۶۰
۲-۵ : فعالیت های هنری کودکان و ویژگی های آن ها ۶۸
۱-۲-۵ : ادبیات کودکان ۶۸
۱-۱-۲-۵ : تعریف ادبیات کودکان ۶۸

فصل ششم ۷۳
۶- کودک و معماری ۷۵
۱-۶ :کودکان چگونه فضایی را دوست دارند؟ ۷۵
۲-۱-۶ : فضاهای جذاب کودکان: ۷۷
- محیطی با فضای کافی: ۷۷
- اتاق همگانی: ۷۸
۲-۶ : کیفیت فضاها ۸۰
- نمای خانه: ۸۰
- ورودی های دعوت کننده: ۸۱
- فرم های آشنا: ۸۱
- چوب ۸۱
۳-۶ : قواعد و معیارها ۸۲
۱-۳-۶ : ابعاد جسمانی کودکان: ۸۲
فضاهای فعالیت و رشد: ۸۵
۴-۶ : فضاها، ویژگی ها، نیازها، تجهیزات فضایی: ۸۶
۱-۴-۶ : ورودی ۸۶
فضای فعالیت های انفرادی: ۸۹
فضای خواندن و گوش کردن: ۸۹
فعالیت هنر: ۹۰
فضای تدریس خصوصی: ۹۰
خانه عروسکی: ۹۰
شرایط دمایی و هوایی مناسب ۹۵
تجهیزات: ۹۶
بازی و زمین بازی کودکان: ۱۰۲
۱۶-۶ : استاندارد ابزارهای بازی: ۱۰۴
- نرده ها: ۱۰۴
- سرسره ها: ۱۰۸
سکوی بالای سرسره: ۱۰۸
زاویه سرسره: ۱۰۸

فصل هفتم ۱۱۳
بررسی وضعیت کلی شهر تهران ۱۱۵
مقدمه ۱۱۵
جغرافیای منطقه تهران ۱۱۵
جمع آوری اطلاعات و بررسی در مورد تهران قدیم و تهران جدید ۱۱۷
ویژگیهای محیطی منطقه تهران ۱۲۰
موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی ۱۲۱
ویژگیهای اقلیمی و جوی : ۱۲۱
دما و تغییرات آن : ۱۲۱
بارش و میزان بارندگی ۱۲۳
§ میزان بارندگی ۱۲۳
رطوبت نسبی هوا ۱۲۵
مقدار رطوبت نسبی ۱۲۵
باد : ۱۲۶
تبخیر : ۱۲۶
تعداد روزهای یخبندان : ۱۲۶
تابش آفتاب : ۱۲۸
موقعیت تابش خورشید ۱۲۹
تابش آفتاب ۱۲۹
- وزش باد ۱۳۳
نسبت اهمیت وزش باد در جهات مختلف ۱۳۶
-۹- بادهای غالب ۱۳۸
۴-۱۰- سرعت و جهت باد ۱۳۹
۴-۱۱- درجه حرارت ورطوبت نسبی ۱۴۰
- دما و رطوبت هوا ۱۴۰
بارندگی ۱۴۲
- شرایط حرارتی هوا در فضای آزاد ۱۴۵
جهت قبله ۱۴۹
تاثیرات عوامل و ویژگی های اقلیمی برمطالعات پروژه ۱۵۰
تعیین فرم ساختمان ۱۵۱
انتخاب جهت استقرار ساختمان ۱۵۱
تهویه مورد نیاز ۱۵۲
شناخت و بررسی عرصه طرح ۱۵۳
سایت شناسی ۱۵۳
پلان محدوده سایت ۱۵۴
محدوده سایت و نشانه گذاری تصاویر ۱۵۵
تصاویر داخلی از سایت ۱۵۷
باد غالب : غربی ۱۵۸
جهت وزش باد مطلوب در سایت ۱۵۹
پلان کاربریهای محدوده سایت ۱۵۹
۲-۱-۸ : فضاهای عمومی: ۱۶۰
-فضاهای سرپوشیده ۱۶۰
دیاگرام ۱۶۵
اقداماتی برای بهبودی فضاها: ۱۷۰
حس های بچه گانه ۱۷۱
حرکات ۱۷۱
مقیاسها ۱۷۱
پلان های پروژه : ۱۷۳
منابع و ماخذ ۱۸۰

جهت دانلود پایان نامه معماری خانه کودکان بی سرپرست از فرم زیر اقدام نمایید.

-۶ : نتیجه گیری:
کودکان قادرند به هنگام ارزیابی یک موقعیت، ساختمانی را از میان ساختمانهای دیگر تشخیص دهند و بین ساختمانها تمایز قائل شوند اگرچه تمایز قائل شدن ما بین انسانها و فعالیت های ایشان مشکل است. در این میان انسانها و فعالیتهای آنها برای کودکان بیش از معماری اهمیت دارند. هم چنین این مسئله از حقیقتی نشات گرفته است که بیان می دارد، انسان و فعالیت های او، بیشتر به ویژگی ها و خصوصیات عملکردی اشاره دارند، تا کیفیت محیط ساخته شده که در اطرافشان هست به دلیل همین پیش زمینه و به دلیل همین ترجیح، کودکان آمادگی پذیرش یک شکل خوب و زیبا را دارند که کمبودهای عملکردی را پوشش دهد.

 

زیبایی اشیاء نه تنها در چشم کودکان بلکه حتی در چشم بزرگسالان نیز فقط عملکردی را تأکید می کند چنانکه یکی از معماران نیز در بیان نظراتش مطرح کرده، واضح است که درجه خوانائی به وسیله معماری تعیین نمی شود، بلکه با انتقال مفاهیم قراردادی در استفاده از مصالح ساختمانی و امکانات عملکردی تعیین می گردد.


مفاهیم قراردادی با تنوع انگیزه ها ومتحرک های زندگی و نقش هایی که بر عهده دارد، یک چالش ابتدایی و و مخصوصاً یک رقیب برای معماری محسوب می شود که معماران جوان را دعوت می کند که از حاصل این کار استفاده نمایند. در نتیجه این مسائل را رأی و نظر کودکان تعیین شده و عینیت بخود می گیرد. بنابراین طبیعت یک کامل کننده و یک متمم ضروری برای محیط ساخته دست بشر محسوب می شود. آمیختگی یا ترکیب با بافت زیست محیطی امری غیر قابل اجتناب بوده است، البته در بافتی که این ساختمان مربوط به کودک باشد.


کودکان به طور خودکار و فعال به چیزهعایی که در زندگی شان وجود دالرند عادت می کنند و انس می گیرند. بنابراین جای تعجب نیست اگر که آنها می خواهند در شکل دادن به زندگی روزمره و ساخته دست خویش و تغییر آن شرکت داشته باشند و نمی خواهند به شرایطی که از پیش تعیین و تنظیم کرده اند، انس بگیرند. تایید و پذیرش تغییر در خانه کودکان به وضوح منعکس سازنده انگیزه ها و تمایلات هویتی می باشد که کودکان معرف آنها بوده اند و از ادراک آنها ناشی می شود.

بررسي وضعيت كلي شهر تهران
مقدمه
ساختار اداري ايران در تهران متمرکز شده‌ است. سطح شهر تهران به ۲۲ منطقه شهرداري بخش شده‌ است. نماد شهر تهران برج و ميدان آزادي (شهياد پيشين) است و هم‌اکنون برج ديگري به نام «ميلاد» آماده بهره‌برداري است که آن هم به عنوان يکي از نمادهاي تهران قلمداد مي‌شود. مطابق رده‌بندي سال ۲۰۰۷، تهران در بين ۱۴۴ شهر در جهان، ۱۲۵مين شهر گران حساب مي‌شود

جغرافياي منطقه تهران
شهر تهران از نظر موقعيت جغرافيايي در ۵۱ درجه و ۸ دقيقه، تا ۵۱ درجه و ۳۷ دقيقه طول شرقي و ۳۵ درجه و ۳۴ دقيقه تا ۳۵ درجه و ۵۰ دقيقه عرض شمالي قرار گرفته‌است، و ارتفاع آن از ۱۷۰۰ متر در شمال به ۱۲۰۰ متر در مرکز و بالاخره ۱۱۰۰ متر در جنوب مي‌رسد. تهران در پهنه‌اي بين دو وادي کوه و کوير و در دامنه‌هاي جنوبي البرز گسترده شده‌است. از سمت جنوب به کوه‌هاي ري و بي‌بي‌شهربانو و دشتهاي هموار شهريار و ورامين و از شمال به واسطه کوهستان محصور شده‌است. تهران را مي‌توان به سه منطقه طبيعي تقسيم کرد:
-کوهستانهاي شمالي تهران؛ که بلندترين قله اين کوهستان - توچال - با ۳۹۳۳ متر بر تمام فضاي شهر مشرف است.
-دومين منطقه، دامنه‌هاي البرز است؛ که به تپه ماهورها و دره‌هاي اوين، درکه، نياوران، حصارک و سوهانک منتهي مي‌شود و همواره خيل عظيمي از جمعيت را بسوي خود فرامي‌خواند.
-منطقه سوم دشتي است که قسمت اعظم شهر تهران بر آن گسترده شده‌ و داراي شيب ملايمي با جهت شمالي- جنوبي است.
از نظر آب و هوايي، تهران - غير از نواحي کوهستاني شمال که اندکي مرطوب و معتدل است - کلاً گرم و خشک است و حداکثر دماي ثبت شده آن ۳۸٫۷ و حداقل آن ۱۵- و متوسط سالانه حدود ۱۸ درجه سانتيگراد ثبت شده‌است (۱۳۷۶). فصل سرما در تهران معمولاً از آذرماه شروع مي‌شود و بيشترين دماي سال را در مرداد ماه شامل است. کوه‌هاي اطراف تهران مانع بسيار مؤثري در نفوذ توده هواهاي مختلف هستند بدين لحاظ هواي تهران آرامش و سکون بيشتري از مناطق مجاور خود دارد به عبارت ديگر واقع شدن کوهستان از سمت شمال و دشتهاي حاشيه کوير از سمت جنوب و جنوب شرقي سبب ايجاد يک جريان خفيف و آهسته هوا از دشت به کوه در طي روز و از کوه به دشت در طول شب مي‌گردد.
ميزان بارندگي در سطح شهر تهران عمدتاً کم بوده و به مقدار ۲۴۵٫۸ ميليمتر در طي سال اندازه گيري و تعداد روزهاي يخبندان آن نيز ۳۶ روز در سال ثبت شده‌است (۱۳۷۶).


شهر تهران به وسيله دو رودخانه اصلي کرج و جاجرود و به همراه تعدادي رودخانه‌هاي فصلي ديگر مشروب مي‌گردد، در واقع حد طبيعي فضاي جغرافيايي تهران به واسطه اين دو رودخانه مشخص مي‌گردد.
رودخانه کرج پرآب‌ترين رود دامنه‌هاي جنوبي البرز است که از باران‌هاي فصل سرد و ذوب برف‌هاي مناطق کوهستاني تأمين مي‌شود و در ۴۰ کيلومتري غرب تهران از کانون آبگير خرسنگ کوه سرچشمه مي‌گيرد و رودخانه جاجرود از کوه‌هاي کلون بسته که جزء بلندي‌هاي خرسنگ کوه است سرچشمه گرفته و اين دو رود مجموعاً قسمت عمده آب مصرفي شهر تهران را تأمين مي‌نمايند. تهران به رغم داشتن منابع آبي فراوان به دليل رشد جمعيت و کمي بارندگي در برخي دوره‌ها با مشکل کمبود آب روبرو بوده‌است.
شهر تهران از نظر زمين لرزه جزء مناطق پرزيان (۸ تا ۱۰ درجه مرکالي) بشمار مي‌آيد

جمع آوري اطلاعات و بررسي در مورد تهران قديم و تهران جديد
تا پيش از صفويه با نام تهران با وجود سابقه كهن تاريخي، تنها در چند ضلع به عنوان يكي از روستاهاي تابع آمده است، تهران پس از فتنه مغول و ويراني ري به تدريج اهميت يافت تا آن كه درحدود ۴۰۰ سال پيش شاه طهماسب صفوي دستور داد كه برگردد به روستاي تهران بارويي بسازند. و اين آغاز پيدايش شهر تهرن است. از آن پس، به دلايل مختلف، روز به روز بر اهميت تهران افزوده شد. تا آن كه، ۲۰۰ سال پيش، آغامحمدخان قاجار تهران را پايتخت خود انتخاب كرد.


طي سال اول حكومت قاجار، تهران تغيير چنداني نكرد. در اين دوره مسجد شاه ساخته شد و بازار تهران توسعه يافت و چند ساختمان تازه محوطه ي ارك شهر، كه كاخ ها و تاسيسات مربوط به شاه را در خود جاي مي داد، افزوده شد. سبزه ميدان و ميدان ارك در مركز تهران قرار داشتند و شهر هنوز محصور به حصار شاه طهماسبي بود.


در زمان سلطنت پنجاه ساله ناصرالدين شاه كه حدوداً از ۱۴۰ سال پيش آغاز شد، تهران از شكل يك قريه گلين و درهم فشرده خارج شد، و موج افكار نووسيل امكانات جديد روح تازه اي در كالبد شهر دميد.
در حدود ۱۳۰ سال پيش، ناصرالدين شاه دستور توسعه شهر تهران را صادر كرد. بنابرآن، باروي قديمي تخريب شد و حصار بزرگ تري به صورت هشت ضلعي نسبتاً منظم برگرد تهران بنا گرديد.


۹۰ سال پيش، زماني كه ناصرالدين شاه ترور شد، تهران داراي بناها و خيابان هايي شده بود كه از روابط و شيوه هاي جديد الهام گرفته بودند. و شكل و تركيب شهر، به خصوص در بخش هاي جديد آن، صورتي كه به كلي مقاومت يافته بود.
با شروع حكومت رضاشاه، حدوداً از ۶۰ سال پيش به اين سو، شهر با تحولات اساسي روبرو شد. باروي آن تخريب گرديد و با خيابان كشي هاي جديد نامتجانس بر متن بافت شهري موجود، شهر دگرگون شد. از اين زمان، تهران روز به روز مظاهر زندگي قرن بيستم را در خود گردآورد. اتومبيل، راديو، دانشگاه به سينما و تئاتر و كارخانه و ساختمان هاي مدرن از يك طرف و ازدياد جمعيت از طرف ديگر چهره تازه اي به اين شهر داده است كه امروز شاهد آن ايم.

تاثيرات عوامل و ويژگي هاي اقليمي برمطالعات پروژه
بدون شك شرايط خاص اقليمي در منطقه شمال شهر تهران بيش از هر عامل ديگري در شكل گيري و جهت گيري مطالعات پروژه تأثيرگذار خواهد بود.


در حال حاضر با توجه به عريض بودن خيابان ها و معابر عمومي و نبود سايه هاي جانبي نمي توان به حرارت جذب شده از طريق ديوارهايي كه در معرض تابش مستقيم آفتاب قرار مي گيرند بي توجه ماند. مي توان طول ديوارها را افزايش داده و حرارت جذب شده را به حداكثر خود مي رساند از طرفي سيستم هاي مكانيكي خنك كننده هوا در ساختمان هاي متمركز كارآيي بيشتري دارند.


لذا مي بايست در طراحي اين پروژه ايجاد سايه روي ساختمان و دستيابي به حدي از اعتدال در استفاده از سيستم هاي طبيعي و مكانيكي خنك كننده در مدنظر قرار قرار گيرد. و از آن جايي كه استفاده از سيستم هاي طبيعي نياز به استفاده بهينه از جريان بادهاي مناسب و دوري گزيدن از بادهاي آزاردهنده نيز بستگي دارد لذا جهت گيري ساختمان و بازشوي پنجره ها در حد امكانات زمين با توجه به مطالعات اقليمي ارائه شده شكل خواهد گرفت.

منابع و ماخذ

۱- اسدی، ا، ۱۳۸۱، "فرزند خواندگی رویای شیرین بچه های بی سرپرست"، کار و کارگر.
۲- احدی، ح و بنی جمالی، ش،"روانشناسی رشد"، نشر بنیاد. تهران.
۳- اینپکچی، م، "شیوه های نگهداری و سرپرستی ایتام در اسلام".
۴- بابایی، ن، باقری نیره حسینی، ا، "نگرشی بر پدیده بی سرپرستی و مشکلات فرزندان دور از خانواده"، ناشر سازمان بهزیستی کشور"،۱۳۶۹ .
۵- پارسا، م،" روانشناسی رشد کودک و نوجوان"، انتشارات بعثت، تهران، ۱۳۷۸ .
۶- پرینگل، م، ترجمه ایجادی،ن، و شافعی مقدم،ج،" نیازهای کودکان؛ دورنمای فردی"، انتشارات رشد، تهران،۱۳۸۰٫
۷- پیاژه، ژان، ترجمه دکتر دادستان و دکتر منصور، ۱۳۵۶،"روانشناسی هوش"، انتشارات بعثت، تهران،۱۳۵۶٫
۸- شولتز، هستی، "فضا و معماری"، انتشارات علمی و فرهنگی، تهران،۱۳۶۰٫
۹- صنعتی، ع، "در مسیر داوری"، کاووشی پیرامون کودکان بی سرپرست و نگهداری از آنان، ناشر سازمان بهزیستی کشور،۱۳۷۵٫
۱۰- سمایی، م، "اقلیم و معماری"، ناشر شرکت خانه سازی ایران، تهران، ۱۳۷۵٫
۱۱- ویکری، دیوید، اس، ترجمه :طالبی،ژ، "طراحی معماری مهدکودک با امکانات محدود"، ناشر مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، تهران، ۱۳۷۶٫
۱۲- وزارت مسکن و شهرسازی، "ضوابط طراحی معماری مهدکودک"، مجموعه شورای شهرسازی و معماری، انتشارات مرکز تحقیقات ساختمانی و مسکونی، تهران، ۱۳۸۳٫
۱۳- خادم حسینی ، ش وم ، کلامی،"خانه امید" پایان نامه کارشناسی ارشد معماری , دانشکده معماری , دانشگاه علم و صنعت تهران ، ۱۳۷۹٫
۱۴- خسروی , ل , ۱۳۷۹ سرای ایمن . پایان نامه کارشناسی ارشد معماری , دانشکده معماری , دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان.
۱۵- دستور العمل سازمان بهزیستی کشور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی : سازمان بهزیستی کشور ،۱۳۷۹٫
۱۶- محسنی تبریزی، ع، "بررسی وضعیت کودکان بی سرپرست در ایران"، فصلنامه تأمین اجتماعی، دوره سوم، شماره دوم، ۱۳۸۰٫
۱۷- منصوری، م، "قوانین و مقررات بهزیستی"، ناشر سازمان بهزیستی، تهران، ۱۳۷۹٫
۱۸- مظاهری، م، "محرومیتهای کودکان بی سرپرست"، مجموعه مقالات بهزیستی، ناشر سازمان بهزیستی کشور، ۱۳۸۰٫
۱۹- روزنامه ایران، سال ۵ (شماره ۱۶۴۸ ) ،۱۳۷۹٫
۲۰- زمردی، م ، کودکان خیابانی (۱)، روزنامه همشهری ، سال ۱۰ (شماره ۲۸۵۵) ، ۱۳۸۱٫
۲۱- سعادتمند، ن، رابطه ها را باسازی کنید ، مجله خانواده سبز ، سال ۴،۱۳۸۱٫
۲۲- پیام یونسکو، ۲۵۲، انسان و بازی، تهران.
۲۳- شمس آریا، "شهر یار کودکان فراموشی شده"، گروه اجتماعی روزنامه همشهری.
۲۴- ضوابط و استانداردهای گرفته شده از سازمان بهزیستی.
۲۵- سازمان هواشناسی استان بوشهر.
۲۶- سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان بوشهر.
۲۷- سازمان برنامه بودجه استان بوشهر.

منابع لاتین :
۲۸- Timesaver standard for Building Types second edition.
29- internet. www. Orphanag com.
30-Time saver , youth treatment center , p:16 .
31- virta. Kari, march ,1992 ,sirinkello , L arca , No : 58 , p:58-73 .

طراحی زمین و بناها ؛ محلی برای گردش و لذت بردن کودکان باشد.طوری که با استفاده از خطوط منحنی (طرح حلقوی) مهمترین عامل در فضای بازی بچه ها، دایرهای عملکردی وگردشی می باشد .
تنوع در فضا حس بیان که شامل تنوع بصری , اندازه ها , ارتفاع فضاها , حس آزادی وتنوع در صدا و رنگ ...
حس های بچه گانه : مالکیت ، ایمن ، تعامل و درگیری بهتر با اجتماع و . . .
حرکات : کودک باید حرکت کند،شادو راحت باشدوکنترل و مجاز به انجام بعضی از کارها باشد .
مقیاسها :در مقیاس و اندازه ها برای کودکان باشد

در مفهوم پروژه به سیالیت ونیروی درونی اشاره کردم که تمایلی به قرار گیری آن خارج از چهار چوبهای خشک قانونی(بلوکها) را دارا می باشد و نشان دهنده آزاد سازی نیروی دورنی این بچه ها می باشد .
۱- استفاده از طرح شبه خانواده و مدل سازی صحیح از آن (ایجاد ساختار و عملکرد خانواده) در اقامتگاه
۲- به داخل کشیدن فضای باز در محیط بسته ۳- استفاده از اشکال هندسی در طرح نمودی از عقل الهی (خلوص)است همچنین گامی در جهت آموزش علوم هندسه برای کودکان بوده و استفاده از مربع (مکعب) بعنوان نمادی زمینی مطرح گردیده است. بکاربردن دایره و خطوط منحنی در طرح به این دلیل است که فرم دایره برای بچه ها جذاب است.
۴- حرکت هندسی تمامی احجام در نظر گرفته شده جهت ایجاد تغییرات ریتمیک و هم آهنگ فازهای حرکت و سکون، بیان کننده این مطلب می باشد که زندگی در یک سیکل بسته قرار نمی گیرد و انسان باید مشتاق به تکاپو و حرکت و حضور مثبت در جامعه باشد.
۵- رواق ها، ستون ها و ... نوع نمادین شیئی هستند که قابل تحقق جهانی اند.
رواق از جنبه معماری فضایی است که از جهت عمودی محدود به بام و از جهت افقی متعین به نقاطی در فضا است.
۶- نحوه قرار گیری ساختمان ها به گونه است که هر کدام می توانند به صورت مجزا عمل کنند.
۷- بالا بردن فرهنگ اجتماعی کودک و آموزش اعتماد به نفس از طریق ایجاد فضاهای فرهنگی.
۸- ارتباط نزدیک کودک با طبیعت.
۹- ایجاد فضاهای فرهنگی، تفریحی، به منظور گذراندن اوقات فراغت.
۱۰- ایجاد فضای امن و آرام برای کودکان بی سرپرست.

اقداماتی برای بهبودی فضاها:
۱٫ اولین اقدام بر داشتن حصار شبانه روزی در منطقه زندگی بچه ها در سایت است.
۲٫ در محله ای باشد که افرادی که آنجا زندگی می کنند (نه ثروتمند,نه فقیر) که بچه ها انگشت نما نشوند ،
این مسئله با عث می شود که کودکان بهتر و راحت تر همبازی پیدا کنند و ارتباط عاطفی بهتری بین بچه ها و خانواده های آنها نسبت به کودکان بی سرپرست ایجاد شود.
۳٫ فضاهای عمومی شامل پارک کودک - مهدکودک (کوچک) – نمایشگاه – کتابخانه کودک – سالن اجتماعات و . . .
۴٫ مکان بهتری برای برخورد و نزدیکی این کودکان با ،کودکان دارای خانواده می باشد و در ضمن افراد محله نسبت به بچه ها رابطه عاطفی بهتری بر قرار می کنند چرا که این تفکر تاثیر مثبت در پذیرفتن این بچه ها در محله را بوجود می آورد .
۵٫ اهمیت فضاهای باز و سرپوشیده : بازی اهمیت زیادی برای بچه ها دارد و به منزله کار برای بزرگسالان است، درفضاهای بازی بچه ها فضاهای باز و سرپوشیده وجود داشته باشد بهتر است .
۶٫ ایجاد مهدکودک و سالن ورزشی در داخل این مجموعه اقدام مناسبی برای افزایش رابطه بهتری برای کودکان شبانه روزی با کودکان عادی است در واقع مهدکودک اولین نقطه بر خورد و اتصال کودک با جامعه است .


سایت :
سایت مورد نظر در میدان معلم در نظر گرفته شده است یکی از مزیت های سایت مرکزیت آن نسبت به کل شهر است و پروژه خانه کودکان بی سرپرست طوری در سایت طراحی گردیده که از نظر نورگیری بخش استراحت کودکان ار نور جنوب بهره می برد.

اصول ایمنی طراحی فضاهای کودکان:
ایمنی از دیگاه طراحی برای مهدکودک، ایمنی در برابر خطرات ناشی از شرایط جسمی و روانی و رفتارهای کودکان در سنین یاد شده است.
هر چند نمی توان به طور کامل خطرات احتمالی را از بین برد ولی با دقت در طراحی و در انتخاب مصالح می توان استفاده کنندگان از فضا و تجهیزات را تضمین کرد.
نکته: ایمنی اغلب با نیازهای امنیتی و برخی ملزومات دیگر در تناقض است. مثلاً وجود حفاظ برای پنجره ها بالا بودن بازشوها و ... شاید در مواردی مانع از افتادن و سقوط کودکان باشد ولی در مواردی مانند آتش سوزی و غیره راه خروج افراد را مسدود می کند. بنابراین در حین طراحی باید هر دو جانب در نظر گرفته شود.


-ایمنی در محوطه
۱- در محوطه باید از موادی مانند شن، ماسه، چمن و ... که حالت ارتجاعی دارند استفاده کرد. استفاده از سطوح سخت مانند، بتن و آسفالت در زیر وسایل بازی مجاز نمی باشد.
۲- در محوطه نباید از گیاهان صمغ دار و تیغ دار، حساسیت زا، آفت پذیر استفاده کرد.
۳- محل جمع آوری زباله باید دور از دسترس کودکان باشد.
۴- سیم کشی ها و نصب ابزارهای الکتریکی باید با رعایت مقررات ایمنی صورت گیرد.
۵- وسایل بازی محوطه نیز بایستی کاملاً ایمن باشند.
- ایمنی نرده ها:
۱- نرده ها باید به گونه ای طراحی شود تا امکان بالا رفتن و رد شدن از بین آنها برای کودکان امکان پذیر نباشد.
۲- حصارهای محوطه باید حداقل cm 120 ارتفاع داشته باشند.
۳- محل های پرتگاه مانند بالکن، ایوان، حوض و ... باید نرده و حفاظ داشته باشند.
۴- نرده های با میله های افقی نبایستی استفاده شوند زیرا امکان بالا رفتن کودکان را فراهم می کنند.
۵- نرده نباید برآمدگی تیز در ارتفاع کمتر از ۱۸۰ سانتیمتر داشته باشد.

- ایمنی در مسیرها:
برای اختلاف سطح های کم، در حدود ۱ پله توصیه می شود که از لامپ با شیبی ملایم، و طول حداقل ۱ متر استفاده می شود.


مرز بین سطوح افقی و شیبدار بایستی مشخص می شود.
مسیرها باید با فاصله ای مناسب از درها و پنجره های واقع در دیوارها قرار گیرند (برای ایمن از برخورد با پنجره ها و درها)
- ایمنی در راهروها:
راهروها باید از روشنایی کافی برخوردار باشند.
درهایی که به راهروها باز می شوند باید به گونه ای قرار گیرد که مانع مسیر رفت و آمد نگردند.
از علائم تصویری برای معرف بخشهای مختلف استفاده کرد.
- ایمنی در مسیر پله :
مسیر پله باید کاملاً در معرض دید باشد.
تعداد پله ها در مسیر نباید کمتر از ۳ پله باشد.
در مکانهایی که اختلاف ارتفاع کم وجود دارد به جای پله از لامپ استفاده کرد.
با ایجاد تفاوت در رنگ، مصالح کف، نورپردازی و ... باید کودک را متوجه پله کرد.
پله ها در قسمت انتهایی دیوار باید چسبیده به دیوار قرار گیرند.
ارتفاع و عرض پله باید متناسب با سن کودک باشد.
عرض و ارتفاع تمام پله ها باید با سن کودک باشد.
از ساخت پله هایی که لبه تیز دارند یا فقط کف دارند اجتناب کرد.
کف پله نباید صاف و صیقلی باشد. استفاده از نوارهای غیر لغزنده به صورت عمود بر لبه پله مناسب است و مانع سرخوردن می شود.


شیب کف پله نباید از ۲۵ درصد بیشتر باشد.
فاصله بین دو ورودی و پله باید ۱ پاگرد وجود داشته باشد.
حداقل ارتفاع سقف راه پله ۲ متر است.
ارتفاع نرده از کف پله معمولاً cm85 است و در پاگرد cm 90 است.
ارتفاع نرده از کف پله برای کودکان زیر سه سال cm55 و برای کودکان بالای ۳ سال cm 65 است.
بخش انتهایی نرده باید با ۱ چرخش در دیوار فرو رود تا کیف بچه ها یا آستین لباس آنها در آن گیر نکند.
نرده باید حدود cm30 بعد از کف پله انتهایی ادامه یابد یعنی به اندازه عرض یک قدم.
- ایمنی کف پوش:
جنس کف پوش باید اصطکاک مناسبی با کف ایجاد کند.
کف ساختمان و جنس کف پوش باید قابل شستشو و ضد عفونی باشد.
پوشش دیوارها و ستونها نیز باید از مواد زیر و دارای بافت تیز باشد.
- ایمنی درها:
حدالامکان از درها شیشه ای استفاده نشود. زیرا به دلیل شفاف بودن گاهی در دیده نشده باعث حوادث می شود.
در صورت استفاده از در شفاف استفاده از نقوش برجسته روی درها باعث دیده شدن آن می شوند.
درها نباید نزدیک یکدیگر باشند.


درهای کمد به صورت کشویی باز شوند بهتر است تا فضای اتاق اشغال نشود.
استفاده از درهای بادبزنی توصیه نمی شود چون این درها قابلیت باز شدن به هر دو طرف را دارند.
در صورت استفاده باید قسمتی از آن شیشه ای باشد تا از برخورد افراد که در دو طرف در هستند اجتناب شود.
قفل درها باید به گونه ای باشد که در شرایط اضطراری به راحتی بازشود.

نوع فایل قیمت
word 8,500 تومان

پایان نامه معماری خانه کودکان بی سرپرستلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *