چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷

دانلود پایان نامه طرحواره های ناسازگار اولیه

پروژه درباره طرحواره های ناسازگار اولیه

چکیده

در پژوهش حاضر به مقایسه طرحواره های ناسازگار اولیه، قدرت ایگو و روابط موضوعی در مردان وابسته به مواد محرک و غیر وابسته پرداخته شده است. با استفاده از نمونه گیری در دسترس ۲۰۰ نفر (۱۰۰ نفر معتاد به مواد محرک) از میان افرادی که جهت ترک به کلینیک های ترک اعتیاد  و برخی کمپ ها  مراجعه نموده اند  و (۱۰۰ نفر غیر معتاد) از میان کارمندان اداره بیمه وکارمندان شرکت پارس حیان انتخاب شدند. دامنه سنی افراد نمونه بین ۲۰ تا ۴۰ سال بوده است. طرح‌ پژوهش، توصیفی‌و‌روش‌ تحقیق ازنوع‌علی مقایسه‌ای بود.  ابزار پژوهش در این تحقیق شامل پرسشنامه طرح واره های ناسازگار یانگ (فرم کوتاه)(۱۹۹۸)، پرسشنامه روابط موضوعی بل(۱۹۸۶) و  پرسشنامه توانمندی من بارون(۱۹۵۳) بوده است. آزمودنی ها هر سه پرسشنامه را تکمیل کرده و داده ها با آزمون تی مستقل و مانوا تحلیل گردید. نتیجه تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که بین قدرت ایگو ، روابط موضوعی در تمام ابعاد آن (بیگانگی، دلبستگی نا ایمن، خود میان بینی و بی کفایتی اجتماعی) با ۹۹ درصد اطمینان در مردان معتاد به مواد محرک و عادی تفاوت معنادار وجود دارد. همچنین بین طرحواره های ناسازگار اولیه در مردان معتاد به مواد محرک و غیر معتاد در ۱۱ طرحواره (محرومیت هیجانی، رهاشدگی/ بی ثباتی، بی اعتمادی/ بدرفتاری، انزوای اجتماعی/بیگانگی ، نقص/شرم، شکست، وابستگی/بی کفایتی، آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری، شکست، اطاعت و بازداری هیجانی) با ۹۹ درصد اطمینان تفاوت معنادار وجود دارد ولی در ۴ طرحواره، خود تحول نیافته/ گرفتار، ایثار، معیارهای سرسختانه و استحقاق/بزرگ منشی، بین دو گروه تفاوت معناداری مشاهده نشد.

کلمات کلیدی : دانلود تحقیق طرحواره های ناسازگار اولیه, طرحواره های ناسازگار اولیه, مقاله طرحواره های ناسازگار اولیه

مقدمه(۱-۱)

    سوء مصرف مواد یکی از مهمترین مشکلات عصر حاضر می باشد که گسترش جهانی پیدا کرده  است. مشکلی که میلیون ها زندگی را ویران و سرمایه های کلان ملی را صرف هزینه مبارزه، درمان و صدمات ناشی از آن می نماید. روزانه تعداد زیادی بر شمار مبتلایان این مصیبت افزوده گشته و بر این اساس عوارض آن که شامل  اختلالات جسمی، روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می باشد؛ باعث از بین رفتن مرزهای فرهنگی جامعه و به خطر افتادن سلامت روانی و اقتصادی بشر می گردد. کشور ما به دلایل متعدد فرهنگی  از قبیل باورهای غلط و سنتی مردم و یا موقعیت جغرافیایی و همجواری با دو کشور بزرگ تولید کننده دارای شرایط کاملا بحرانی و حساس می باشد و مبتلایان به اعتیاد همه روزه باعث ایجاد خسارات سنگین اقتصادی و فرهنگی به جامعه می گردند(مناجاتی، فرنام و محمدی،۱۳۸۲).

انسانها هزاران سال است که برای مداوای بیماریها، تسکین درد و کاهش رنج روانی از داروها استفاده می کنند. به زبان شکسپیر، مردم برای درد و رنج های زندگی همواره در جستجوی “تریاقهای دل نشین برای عالم بی خبری” بوده اند.

در باب علل گرایش به اعتیاد عواملی چون عوامل اجتماعی، قانونی، خانوادگی و روانی بسیاری را برشمرده اند. در این میان عوامل خانوادگی و روانی از اهمیت خاصی برخوردار است. این دو قابل تفکیک نیستند و عوامل روانی تحت تاثیر خانواده شکل می گیرند. زیرا از زمان تولد، نوزاد در بافت خانواده است والدین و روابط خانواده را درون فکنی و همانندسازی می کند (گلدنبرگ ،۲۰۰۰).

رویکردهای متفاوت روانشناختی به بررسی علل اعتیاد از ابتدای تولد و چگونگی تاثیرگذاری روابط والدین بر اعتیاد پرداخته اند ولی عمیق ترین آنها دیدگاه روان تحلیلی و روابط موضوعی بوده است.

روابط موضوعی، دیدگاهی است که از دل روانکاوی نشات گرفته با این تفاوت که تاکیدش به جای غرایز و سائق ها بر روابط اولیه هر فرد با افراد مهم در طول زندگیش است. با توجه به این نظریه هر مشکلی در سنین ابتدایی رشد منجر به اختلالات روانی فراگیر در زمان بلوغ و بزرگسالی خواهد شد (سنت کلر۲ ،۲۰۰۰).

علاوه بر این، در حوزه روانشناسی شناختی  طرحواره ها را که نقشه های انتزاعی شناختی برای تفسیر اطلاعات مربوط به جهان و روابط افراد هستند، در شکل گیری شخصیت آتی هر فرد دخیل می دانند (لیهی  ، ۲۰۰۳، ترجمه حمید پور و اندوز، ۱۳۸۸).

یانگ (۱۹۹۴)، زیر مجموعه ای از طرحواره ها را پیشنهاد کرد که طرحواره های ناسازگار اولیه  نامیده می شوند. در رویکرد متمرکز بر طرحواره ها  تاکید بر عمیق ترین سطح شناخت یعنی طرحواره های ناسازگار اولیه می باشد. به طور کلی طرحواره های ناسازگار اولیه الگوهای هیجانی و شناختی خود آسیب رسانی هستند که در ابتدای رشد و تحول در ذهن شکل گرفته اند و در سرتاسر زندگی شخص با درجه ای از ناکارآمدی بسط و گسترش می یابند.

آمفتامین ها  و داروهاي  شبه آمفتامین پس از حشیش رایج ترین مواد غیر مجاز مورد استفاده در ایالات متحده، آسیا، بریتانیا، استرالیا وچند کشور دیگر اروپای غربی است. اثرات روان شناختی نامطلوب، مربوط به مصرف آمفتامین ها مشتملند بر بی قراری، ملال، بی خوابی، تحریک پذیری، رفتارخصمانه، علائم اختلالات اضطرابی، نظیر اختلال اضطراب منتشر و اختلال هراس، نيزممکن است با مصرف آمفتامین پدید آید، عقاید ارجاعی، هذیان های پارانوئید و توهم نیز با مصرف آمفتامین مشاهده می شود (کاپلان-سادوک  ۲۰۰۷،ترجمه پور افکاری،۱۳۹۰ ). به طور کلی سوء مصرف مواد می تواند باعث افسردگی، رفتارهای ضد اجتماعی و نیز باعث چالش های روانی منجر به خودکشی گردد (هاسی و سینگر ،۱۹۹۷). علاوه بر این سوء مصرف مواد روی ظاهر فیزیکی افراد تاثیر منفی گذاشته و نیز سبب افزایش شانس رابطه جنسی محافظت نشده و رفتار های پر خطر خواهد شد(پروییت ،۱۹۹۹). در پژوهش حاضر به دليل گرايش روزافزون جوانان و نوجوانان به مصرف مواد محرك (مت آمفتامين ها )، گسترش عوارض ناشي از آن در جامعه و لزوم توجه به اين مهم، از ميان انواع مواد مخدر به آمفتامين ها و مشتقات آن شامل مت آمفتامين ها پرداخته شد.

تعداد صفحات نوع فایل قیمت
89 WORD 4,500 تومان

دانلود پایان نامه طرحواره های ناسازگار اولیهلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *