دانلود خلاصه کتاب میکروبیولوژی عمومی جاوتز ترجمه فارسی

جزوه میکروبیولوژی عمومی

مجموعه کامل دانلود خلاصه کتاب میکروبیولوژی عمومی جاوتز ترجمه فارسی در قالب pdf شامل نکات مهم درس با کیفیت بسیار عالی به قیمت ۳۹۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

منبع : وب سایت نمونه سوالات پیام نور

دانلود کتاب میکروبیولوژی جاوتز ترجمه فارسی

قسمتی از خلاصه کتاب میکروبیولوژی عمومی جاوتز

غشاء پلاسمایی: محتویات سلول را از محیط اطراف جدا می‌کند و جلوی عبور آزاد یونهای غیر آلی و اکثر مواد دیگر باردار و قطبی را می‌گیرد. پروتئینهای حامل در غشاء پلاسمایی اجازه عبور برخی یونها و مولکولها را می‌دهند. این آنزیمها در برخی مسیرهای متابولیکی شرکت می کنند.

سیتوپلاسم(sytosol): ازcytosol(بخش آبی) و انواع ذرات غیر محلول با عملکرد خاص تشکیل شده است.

هسته (یوکاریوت) یا ناحیه نوکلئوئیدی(پروکاریوت): شامل ماده ژنتیک و پروتئین های وابسته است. هسته دارای غشاء محدود کننده است.

*انواع سلول ها:

تمام سلولهای زنده حاوی nucleoid  یا nucleus هستند که در آن ژنوم(- مجموعه کامل ژنها) نگهداری و تکثیر می گردد؛ در باکتریها nucleoid از سیتوپلاسم توسط یک غشاء جدا نشده است. به سلولهای با این ویژگی ( یعنی باکتریها) پروکاریوت گفته می‌شود. به سلولهایی که هسته (nucleus) آنها توسط غشاء احاطه شده eukaryote گفته می‌شود.( دریونانی eu به معنی”واقعی” و karyote  به معنی “هسته” است.)

*ابعاد سلول های زنده:

اکثر سلولهای زنده ابعاد میکروسکوپی دارند؛ یعنی با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند، اندازه سلولهای گیاهی و حیوانی بطور نمونه بین ۶ تا ۱۰ میکرون است. بسیاری از باکتریها دارای ابعاد بین فقط۱ تا ۲ میکرون هستند. کوچکترین سلولها برخی باکتریها به نام mycoplasmas  هستند که دارای فقط ۲۰۰ نانومتر می‌باشند.

***  تقسیم بندیهای موجودات زنده:

  • تقسیم بندی بر اساس نوع سلول تشکیل دهنده
  • تقسیم بندی جدیدتر بر اساس مباحث تکاملی
  • تقسیم بندی موجودات بر اساس منبع کربن و انرژی

قبل از کشف میکرو ارگانیسمها تمام موجودات زنده را به دو سلسله‌ی گیاهی و جانوری تقسیم می‌کردند. پس از کشف میکرو ارگانیسمها، ارنست هگل در سال ۱۸۶۶ سلسله‌ی سومی به نام (پروتیستا) یا آغازیان را پیشنهاد کرد که پرتوزئرها، جلبکها و قارچها را به علت داشتن هسته مشخص و کاملتر در یک گروه به نام (یوکاریوت) و تحت عنوان سلسله‌ی «پروتیستا» قرار دادند.

جهت دانلود خلاصه کتاب میکروبیولوژی عمومی جاوتز ترجمه فارسی از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایلقیمت
pdf3,900 تومان

دانلود خلاصه کتاب میکروبیولوژی عمومی جاوتز ترجمه فارسیلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *