دانلود خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان

دانلود خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان دکتر مشبکی در قالب pdf شامل نکات مهم درس با کیفیت بسیار خوب به قیمت ۵۹۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان

قسمتی از خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان

اصل زیر بنایی این کتاب این است که تمامی نظریه ها و روشهای مدیریت بر اساس تصاویر و استعاره هایی است که ما را به درک شرایطی در شیوه های قدرتمند اما محدود رهنمون مینماید.

برای دستیابی به اثربخشی مدیران بایستی در مطالعه سازمانها رد دیدگاه های مختلف و توسعه راهبردهایی عملی که منطبق با رهنمودهای آنان باشد دارای مهارت و تبحر باشند. مدیرانی که در هنر مطالعه عمر سازمانی مهارت دارند از ظرفیت باز و منعطفی برخوردارند و ارزیابی های فوری را زیر سوال برده تا اینکه دیدگاه جامعتری از موفقیت سازمانی پدیدار گردد.

استعاره یک متحرک اولیه است که از طریق آن انسانها معنی و مفهوم خود را از طریق بکارگیری یک عنصر تجربه جهت شناخت پدیدهای دیگر خلق میکنند. استعاره به ما فرصت میدهد تا پدیده ها را به شیوه های جدید مشاهده کنیم و به روشهای جدید عمل کنیم. با استفاده از این روش استعاره ها ابزاری برای ایجاد یک شناخت درباره آنچه که ما تاکنون از آن به عنوان سازمان و مدیریت میشناسیم قلمداد میگردند.

استعاره نیز میتواند انحرافاتی را ایجاد کند (مثلا مقایسه یک مرد با یک شیر وقتی که او واقعا دارای چنگال، دم و خزی نیست).
این استعاره معروف را در نظر بگیرد که سازمان یک ماشین است. این استعاره رهنمودهای ارزشمندی را دارد لکن عنصر انسانی را نادیده میگیرد. استعاره ها اغلب یک جانبه و جهت دار هستند و میتوانند گمراه کننده باشند.

در نزدیک شدن به شرایط مشابه با روشهای مختلف استعاره ها دیدگاهی را توسعه میدهند و اقداماتی را پیشنهاد میدهند که ممکن است قبلا میسر نبوده باشد. دیدگاه هایی که از طریق استعاره های مختلفی ایجاد میشوند صرفا جنبه نظری نداشته بلکه به طرز باور نکردنی جنبه عملی دارند. استعاره ها خود منجر به استعاره های جدید میگردند و مجموعهای از دیدگاه های رقابتی و مکمل ایجاد میکنند.

استعاره ها آنچه را که مشاهده میکنیم قالب سازی میکنند. بنابراین این امر یک معضل مدیریتی است زیرا ما اغلب مایلیم آنچه که به دنبال آنیم را شناسایی کنیم. به کارگیری استعاره های خیلی زیاد میتواند ما را با محدودیتهای جدی مواجه سازد و دیدگاه کلی ما را نسبت به پدیده ها مسدود کند و ما را نابینا سازد.

در حالیکه استعاره ها دیدگاه هایی را خلق میکنند اما انحرافی را ایجاد میکنند. در حالی که دارای نقاط قوتهایی میباشند محدودیتهایی نیز دارند. در ایجاد روشهای مشاهده و اقدام، استعاره ها بر آن هستند تا روشهای نادیدنی و اقدام نشدنی را مطرح کنند.

سازمان به مثابه یک ماشین:
برخی سازمانها مانند یک ماشین اداره میشوند. به عنوان مثال بروکراسی ماکس وبر دقت، سرعت، شفافیت، نظم و ترتیب، اعتماد و کارایی را از طریق یک تقسیم ثابتی از وظایف، سلسله مراتب، نظارت و سرپرستی، قوانین تفصیلی و مقررات تحقق مییابند.

وبر یکی از اولین نظریه پردازان سازمانی بود که شباهتهایی بین ماشینی کردن صنعت و اشکال بروکراتیک سازمان مشاهده کرد. وی عنوان میکند که حالت بروکراتیک فرآیند مدیریت را به طور دقیق یکنواخت میکند، همانگونه که ماشین تولید را یکنواخت میکند. او بر این باور بود که این شکل ساختاری عواطف انسانی و ظرفیت عملی خودجوش را خدشه دار میسازد. وبر نگران تاثیرات بوروکراتیک بر جامعه بود.

مدیریت کلاسیک و اصول مکانیکی سازمان:
نظریه پردازانی چون هنری فایول، مونی، لیندال اورویک همگی در حل مسائل مدیریت علمی علاقه مند بودند و به دنبال آن بودند تا تجربه خود را از سازمانهای موفق برای سایرین در قالب فرایند برنامه ریزی، سازماندهی، فرماندهی، هماهنگی و کنترل تدوین کنند.

سازمان به شکلی از نظام مهندسی تبدیل شد. همانگونه که یک مهندس ماشینی را طراحی میکند، نظریه پردازان کلاسیک در تلاش بودند تا به یک روش طراحی مشابه ای برای سازمان دست یابند.
۱-سازمانها به عنوان شبکه ای از اجزا شناخته شده بودند.
۲-آنها ساختار سازمانی را جهت انجام عملیات تا حد ممکن دقیق طراحی کردند.

توضیحات کامل خلاصه کتاب سیمای سازمان

خلاصه کتاب سیمای سازمان که در اینجا ارائه شده، خلاصه ای ۵۶ صفحه ای است. خلاصه کتاب مذکور توسط تیمی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت دانشگاه های تهران تهیه شده است. در خلاصه این کتاب سعی شده است تا ضمن رعایت اصول خلاصه نویسی و ایجاز، مهمترین نکات مطروحه در کتاب گردآوری شوند به گونه ای که بتوان از آن برای انجام پروژه های مدیریتی و کارهای کلاسی استفاده کرد.

جهت دانلود خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان از فرم زیر اقدام نمایید.

نوع فایل قیمت
pdf 5,900 تومان

دانلود خلاصه کتاب سیمای سازمان گرت مورگانلینک دانلود فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *